Letos je tomu 75 let, kdy sovětská vojska osvobodila Brno. Tuto historickou událost si město připomnělo pietními akty a koncerty. Vzpomínalo se také na ty, kteří byli umučeni a popraveni během druhé světové války a dnes nesou jejich jména některé brněnské ulice.
Dnes v sadech Národního odboje je vybudovaný park a hrají si zde děti. Kousek od hřiště stojí betonový sloup s nápisem: v těchto místech stával v době nacistické okupace v letech 1939–1944 koncentrační tábor Pod Kaštany. Právě v těchto místech se uctila památka všech hrdinů československého odboje. Památka obětí, které zahynuly během pochodu smrti. „Je důležité si tyto události připomínat, i když se zdají dosti vzdálené. Je tomu 75 let od konce války a naše generace tyto události zná jen z vyprávění a z kultury,“ řekl radní pro oblast kultury Marek Fišer.
Letošní jubilejní 15. Příhraniční slavnosti se musely kvůli koronavirovým opatřením přesunout z 30. dubna na 30. září. Nový datum konání akce má také svůj význam v historii a nebylo zvoleno bezvýznamně. „V tento den v roce 1941 byl v Kounicových kolejích popraven náčelník československého Orla Vojtěch Jílek. Ve stejný den a možná i hodinu byl v Praze Ruzyni popraven náčelník československé obce Sokolské Augustin Pechlát. Právě proto jsme za náhradní termín zvolili právě tento den,“ uvedl Vladimír Koudelka.
Po skončení piety následoval koncert s názvem Nebe plné hvězd. Letošní koncert byl věnován Evě Pilarové. Byly vzpomenuty i osmdesátiny Orchestru Gustava Broma a 100. výročí Konzervatoře Brno. Úvodní skladba In the moon zazněla v podání Big Bandu brněnské Konzervatoře pod taktovkou Mojmíra Bártka.
„Je velmi důležité, že se dnes scházíme k příležitosti ukončení 2. druhé světové války, už z toho důvodu, že jsem se nemohli sejít na konci dubna. Nebojme se sejít ke každé příležitosti, kdy si můžeme poslechnout muziku a být spolu," sdělil náměstek hejtmana Martin Maleček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.