Dnes, 18:00
Letošní Svatomartinský košt se koná už po dvacáté na brněnském náměstí Svobody. Svatý Martin s průvodem tam dorazil před jedenáctou hodinou a následně slavnostně připil letošním mladým vínům. K ochutnávce vinaři vybrali stovku vzorků. Akce pokračuje až do úterních sedmi hodin večer.
Dvacátý Svatomartinský košt začal v deset hodin v katedrále na Petrově, kde dostala Svatomartinská vína požehnání od faráře Pavla Šenkyříka. Průvod v čele se svatým Martinem na bílém koni potom prošel městem okolo obchodního centra Špalíček až na náměstí Svobody. I přes nepříznivé počasí šla v průvodu více než stovka lidí včetně mateřské školky. Průvod se cestou několikrát zastavil na vystoupení folklórního souboru v doprovodu houslí.
Svatý Martin, respektive herec Martin Sláma z Národního divadla Brno, slavnostně otevřel požehnanou lahev Svatomartinského v jedenáct hodin. Letošní výběr padl na červené víno. Přípitkem organizátoři oficiálně zahájili celý košt. „Jde o největší akci u nás spojenou se Svatomartinským vínem. Na místě je k ochutnání sto vín, převážně bílá, v menším množství také červená a růžová,“ uvedl ředitel Vinařského fondu Zbyněk Vičar.
Celá akce dále pokračuje až do sedmé hodiny večer, za doprovodu cimbálové muziky s folklórním zpěvákem Jožkou Šmukařem. Ten košt také moderuje. K večeru má být program více zaměřený i na mladší publikum. Návštěvníci musí pro zapojení do ochutnávání zaplatit vstupné 80 korun. Za to získají čip, který si musí nabít penězmi, katalog vín a skleničku. Jeden půldecilitrový vzorek stojí v každém stánku 15 korun. Některá vinařství kromě ochutnávek prodávají také celé lahve, i mimo vína, která jsou ve výběru koštu.
Návštěvníci mohou ochutnat stovku vzorků, Svatomartinských vín se ale prodává více. „Milovníci mladého vína se mohou těšit na 323 Svatomartinských vín od 73 vinařství – podobně jako v loňském roce,“ dodal Vičar. Na náměstí jsou zástupci každého z vinařství. Jestli může být víno označené jako Svatomartinské, posuzuje odborná komise. Hodnotí, jestli jsou vína dostatečně svěží a ovocná, aby mohla být Svatomartinská. Letos komise schválila 90 % přihlášených vín. Zatím jde pouze o tradiční odrůdy, konkrétně bílé Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, růžové Zweigeltrebe a Svatovavřinecké a červené Modrý Portugal a Svatovavřinecké.
Redakce Brněnské drbny měla možnost některá vína ochutnat. Můžeme tedy říct, že vinařům se letos povedla červená vína, které byly svěží, jak se u Svatomartinských vín čeká. Bílé muškáty byly velmi výrazné, což je také výhodou mladších vín. Růžová vína byla lehká a ovocná a lišila se od sebe jak chutí, tak sytostí barvy. Výběr byl opravdu všestranný. „My sem s maželem chodíme každý rok a opravdu každoročně jsme s vybranými víny spokojení,“ okomentovala paní Jarmila, účastnice koštu.
Úterý, 4. listopadu 2025, 14:00
Jubilejní 20. ročník Svatomartinských vín přichází do vinoték a restaurací. Vinařský fond chystá také tradiční Svatomartinský košt, který proběhne 11. listopadu v Brně. Průvod v čele se svatým Martinem bude vyrážet o půl 11 z Petrova a o půl hodiny...
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám