Ceny bytů ženou Jihomoravany do nájmů. Krize se přesouvá z Brna do regionů, zjistil průzkum

Bytová krize už netíží jen Brno nebo Prahu, ale stále víc dopadá i na menší města a obce. Na jižní Moravě si vlastní bydlení nemůže dovolit až osm z deseti lidí, ukázal průzkum společnosti Salutem Group. Mladí lidé kvůli drahým nemovitostem zůstávají v nájmu nebo ve spolubydlení.

Bytová krize už se netýká jen velkých měst, ale čím dál víc dopadá i na regiony. Na jižní Moravě si kvůli vysokým cenám nemovitostí nemůže dovolit vlastní bydlení až osm z deseti lidí, tedy víc než je celostátní průměr. Ukázal to průzkum společnosti Salutem Group, který pro ni na přelomu září a října provedla průzkumná agentura STEM/MARK.

Průzkum ukázal, že většina Jihomoravanů sice žije ve vlastním bytě nebo domě, často ale za cenu velké finanční zátěže. V nájmu bydlí zhruba 28 procent lidí. Patnáct procent obyvatel stále splácí hypotéku a každý čtvrtý dává na bydlení víc než 40 procent svých příjmů. „Mnoho domácností žije v dluhu a pod tlakem. Často neřeší, jestli pojedou na dovolenou, ale jestli zaplatí energie nebo nájem,“ uvedl spoluzakladatel Salutem Group Jaroslav Ton

Co plánuje Babišova vláda udělat s bydlením? Odborníci varují před populismem

Nastupující vláda Andreje Babiše (ANO) s Motoristy a SPD ve svém programovém prohlášení označila bydlení za veřejný zájem a slibuje, že připraví nový stavební zákon. Ten má přinést zjednodušení a zrychlení povolovacích řízení i územního plánování....

Až 82 procent lidí v kraji označuje za hlavní problém vysoké ceny bytů. Skoro dvě pětiny Jihomoravanů si pak vlastní bydlení nemohou dovolit kvůli nízkým příjmům.  Podle společnosti Salutem Group dopadá bytová krize nejvíc na mladé lidi, pro které se vlastní bydlení stává nedosažitelným snem. Zatímco starší generace většinou žijí ve vlastním, mladší ročníky často zůstávají v nájmu nebo ve spolubydlení, protože si nic jiného nemohou dovolit.

Průzkum realizovala agentura STEM/MARK pro Salutem Group v září a říjnu 2025 na reprezentativním vzorku 2515 respondentů z celé České republiky. Pro regionální data byly vybrány odpovědi 281 respondentů z Jihomoravského kraje.

Až 46 % Jihomoravanů by zvažovalo přestěhování do menšího města, pokud by tam našli dostupnější bydlení, práci nebo kvalitní služby. „Vidíme nový typ bytové krize, už není jen pražská nebo brněnská, ale regionální. Na jižní Moravě sledujeme typický vzorec – ceny ve městech rostou, zatímco menší obce mají prostor pro rozvoj, ale chybějí tam nové projekty či investice do infrastruktury,” doplnil Ton.

Potenciál respondenti průzkumu vidí v menších městech, jako jsou Hodonín, Znojmo, Mikulov, Kyjov nebo Boskovice. Tedy tam, kde je dobrá infrastruktura i pracovní příležitosti, ale chybějí nové byty. „Ochota ke změně tu je. Lidé by se stěhovali, kdyby měli kam. Jenže nabídka v regionech prakticky neexistuje,“ shrnul Ton.

Podle Salutem Group je jižní Morava zrcadlem celé země. Ukazuje, že řešení bytové krize nemusí přijít shora, ale z regionů. „Regiony nejsou periferie. Jsou budoucností bydlení,“ uzavřel Ton.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky bydlení, statistika, STEM/MARK, byt, dům, krize

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.