Brno bude příští rok pokračovat ve velkých opravách kanalizace a vodovodů. Postupně chystá výběrová řízení, aby bylo možné začít v některých ulicích na jaře a v některých na podzim. Všechny opravy budou trvat rok až rok a půl. Celková hodnota zakázek za opravy v šesti ulicích je 213 milionů, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.
Jde zpravidla o ulice, kde je zástavba ještě z 19. století, případně o místa, kde se stavělo po druhé světové válce. Konkrétně jsou to ulice v širším centru, tedy Francouzská, Gallašova a Jugoslávská od Merhautovy po Vranovskou, dále dělníci rozkopou ulice Húskovu v Černovicích, Luční v Žabovřeskách a Cupákovu v Řečkovicích. Dopravu výrazněji omezí pouze oprava
v Jugoslávské, kde jezdí i tramvaje, ostatní ulice slouží převážně místní obsluze.
Město tak prostřednictvím provozovatele vodovodní a kanalizační sítě, kterými jsou Brněnské vodárny a kanalizace (BVK), pokračuje v modernizaci. V zemi však zůstává stále i potrubí staré více než 100 let. Například pod Mendlovým náměstím, Hlinkami či Štefánikovou. Podle mluvčí BVK Renaty Hermanové se však ani v souvislosti s nedávnými událostmi v pražských
Dejvicích není čeho bát. V Praze-Dejvicích byla voda několik dnů kontaminovaná bakteriemi, zřejme z odpadní vody, která pronikla do vodovodního řadu.
Mluvčí BVK uvedla, že litina, z níž se dělaly trubky před válkou, je velmi kvalitní. "Životnost jednotlivých potrubí je většinou stanovena od padesáti do sta let, záleží na materiálu. Nicméně potrubí používané k budování vodovodů v 70. a 80. letech minulého století, vyráběné v socialistických státech, je příčinou nejvyššího výskytu poruch a havarijních stavů. A to by přitom mělo vydržet až osmdesát let," poznamenala Hermanová.
BVK navrhují k opravě ulice na základě dlouhodobého sledování a statistik o stavu sítí. "Snahou je také koordinovat opravy s ostatními správci inženýrských sítí, aby se minimalizovaly náklady. Výběr staveb a jejich příprava trvá tři až pět let," sdělila Hermanová. Město každoročně vynaloží na rekonstrukce vodovodů a kanalizací zhruba 550 až 600 milionů korun. Díky této péči má nízké ztráty vody na síti, necelých deset procent, tedy výrazně pod celostátním průměrem.
Brno masivně investuje i do výstavby kanalizačních stok. Loni dokončilo například dostavbu v některých okrajových částech za více než dvě miliardy korun, na část čerpalo dotaci z Evropské unie. V nejbližší době se chystá také dostavět kanalizaci ve staré Líšni, v Obřanech, Bosonohách a Tuřanech a také v rekreační oblasti na pravém břehu Brněnské přehrady.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.