Sezona komárů je za rohem a s ní přichází i nečekané zdravotní riziko. Dirofilarióza, nemoc přenášená komáry, dřív trápila hlavně tropy. Teď se ale objevuje i v Česku, případy veterináři zaznamenali zejména na jihu Moravy. Ohrožení jsou hlavně psi, ale nakazit se může i člověk.
I když tomu počasí v posledních dnech příliš nenasvědčuje, pomalu začíná sezona komárů a potrvá až do podzimu. Tento hmyz je mnohdy nejen otravný, ale může způsobit velmi nepříjemné nemoci lidem i jejich mazlíčkům.
S celkovou změnou klimatu se častěji mluví například o dirofilarióze, kterou se mohou nakazit především psi. Mezi příznaky parazitního onemocnění patří únava, kašel, hubnutí a ve vážných případech embolie, kolaps či selhání srdce. V minulosti se nemoc vyskytovala hlavně v tropických a subtropických oblastech, v posledních letech byl zaznamenán výskyt i v Česku, konkrétně na jižní Moravě, objevil se jeden případ také v Praze.
Úterý, 30. července 2024, 11:00
Výskyt komárů na Břeclavsku se letos lokálně výrazně liší. Důvodem je to, že oblast v posledních týdnech nezaplavila voda plošně. Například v Kančí oboře mezi Břeclaví a Lednicí je množství komárů obvyklé pro tuto roční dobu a lokalitu. Naopak u...
„Existují dvě hlavní formy této nemoci. Při srdeční dirofilarióze se paraziti usazují v srdci a plicních tepnách, kde mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, včetně srdečního selhání. Další formou je kožní dirofilarióza, která je méně nebezpečná. V tomto případě se hlístice usazují v podkoží. Majitelé psů si tak mohou všimnout hrudek pod kůží,“ popsala veterinářka Jana Šmigurová.
Onemocnění se vyvíjí postupně. Jakmile larvy hlístic proniknou do těla psa prostřednictvím komára, začnou se pomalu vyvíjet a růst, až z nich vzniknou dospělí parazité. „Pro potvrzení infekce je potřeba udělat sadu krevních testů a rentgen i ultrazvuk srdce. Léčba bývá velmi dlouhá a drahá. trvá 16 až 18 týdnů. Pes musí mít klidový režim. Doporučuje se, aby se kvůli možné embolii během léčby téměř vůbec nehýbal,“ přiblížila veterinářka.
U tohoto onemocnění se rozhodně vyplatí dbát na prevenci. Pro cesty k moři je podle veterinářky vhodné psa ošetřit antiparazitárním přípravkem na kůži, který má měsíční účinnost, a zároveň používat repelenty. Záludnost nemoci spočívá i v tom, že komáři ji mohou přenést z infikovaného psa na člověka. U lidí se však parazit obvykle nevyvine do plně dospělé formy.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám