Výskyt komárů na Břeclavsku se letos lokálně výrazně liší. Důvodem je to, že oblast v posledních týdnech nezaplavila voda plošně. Například v Kančí oboře mezi Břeclaví a Lednicí je množství komárů obvyklé pro tuto roční dobu a lokalitu. Naopak u nedalekých Lednických rybníků je výskyt komárů nezvykle vysoký. Kromě přírodních oblastí se nyní komáři hromadně líhnou také v sudech a bazénech na zahradách.
V Kančí oboře i rezervaci Křivé jezero se tůně s komáry ve větší míře neobjevují. „Aktivita samiček dosáhla vrcholu a výrazně kolísá v závislosti na vývoji počasí,“ uvedl Oldřich Šebesta z protiepidemického odboru hygienické stanice.
V oblasti Lednických rybníků hygienici vedle komárů zaznamenali také vysoký výskyt muchniček. V Polesí Lanžhot je množství komárů velmi vysoké v blízkosti soutoku Moravy a Dyje. „Je to nicméně skoro deset kilometrů od nejbližší obydlené zóny, takže to tolik nevadí. V oblasti Pohanska je výskyt průměrný, možná i nižší než obvykle,“ dodal. Zvýšené množství komárů evidují hygienici také v lesích okolo Tvrdonic.
Čtvrtek, 21. září 2023, 14:00
Rozsáhlé podmáčené lužní lesy na Břeclavsku každoročně lákají komáry, kteří lidem v okolí značně znepříjemňují léto. Ani letos tomu kvůli vydatným jarním dešťům nebylo jinak. A protože postřiky na otravný hmyz nestačí, bude se město komářím...
V sudech a bazénech na zahradách se nyní hromadně líhne zejména komár pisklavý. „Tento druh saje převážně na ptácích, může však napadat i člověka. Je šiřitelem západonilské horečky, původce této nemoci však byl u nás zatím prokázán jen u velkých rybníků. Letos máme také více hlášený výskyt invazních druhů komárů Aedes japonicus (asijský keřový komár) a Aedes koreicus (korejský keřový komár), původem z východní Asie. V Česku byly poprvé zjištěny v roce 2021. Je pravděpodobné, že jsou nyní již usazené a mohou se šířit. Jsou potenciálními šiřiteli některých onemocnění, ale z tohoto pohledu asi u nás nebudou hrát zatím významnější roli. Napadají však lidi a jsou aktivní především ve dne,“ dodal Šebesta.
Invazní komáři se rozmnožují v různých nádržích, nejčastěji v sudech s vodou. Hygienici doporučují, aby jim lidé věnovali zvýšenou pozornost a v případě nálezu larev vodu vylili nebo larvy vychytali síťkou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.