Ve Vyškově vznikne nový mokřad, který podpoří biodiverzitu u Lulečského potoka

Autoři | Foto Město Vyškov

Město Vyškov rozšíří mokřadní lokalitu u Lulečského potoka. Přibude nový mokřad a soustava třech tůní, které mají pomoci zadržet vodu v krajině a podpořit tamní biodiverzitu. Město tímto krokem chce také vytvořit nový biotop pro rostliny a živočichy. Ve stejné lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem se již jeden biotop nachází, vznikl v roce 2022.

V lokalitě vznikne mokřad a tři tůně

U Lulečského potoka ve Vyškově vznikne nový mokřad a tři tůně. Město tím navazuje na první etapu z roku 2022, kdy byl v této lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem vybudován první biotop. Nový projekt, který nese název Mokřad Padělky 2, má za cíl především zadržet více vody v krajině, ale také vytvořit další prostor pro život rostlin a živočichů. Rozšíření mokřadní lokality vyjde na téměř 3,9 milionu korun. Městu se nicméně stejně jako u předchozího projektu podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která by měla pokrýt skoro dva miliony korun z celkového rozpočtu.

„Jde o přirozeně vlhké území, které je opakovaně zaplavované, proto dává smysl ho dál rozvíjet jako funkční mokřad. Na místech, kde vzniknou tůně, jsou teď spíš neudržované porosty,“ vysvětlil místostarosta Josef Kachlík (STAN). Mokřad vznikne na pravé straně toku, bude zhruba 240 metrů dlouhý a zabere přes 3 000 metrů čtverečních. Tůně se budou nacházet na druhém břehu a nejdelší z nich bude měřit přes 20 metrů. Stejně jako u první etapy se počítá s využitím přírodních materiálů, jako je dřevo z prořezávek, hromádky kamení nebo padlé kmeny a větve k přirozenému zetlení.

Nový mokřad naváže na hotový projekt z roku 2022

První Padělky byly hotové na přelomu léta a podzimu 2022. Záhy si místo oblíbili první volavky, bažanti, káňata, motáci či užovky, skokani a šídla. Na konci stejného roku stihli radní města projednat investiční záměr na pokračování další etapou. „Zvolili jsme dost podobný model jako v prvním případě. Kromě retence vody v krajině nám jde znovu o vytvoření optimálního prostředí pro existenci mokřadních organismů,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Mokřady jsou bohaté ekosystémy, hrají významnou roli v ekologii a poskytují přínos pro životní prostředí. „První etapa nám jasně dokázala, že méně frekventované místo živočichům dopřává větší klid pro zahnízdění, shánění potravy a běžné žití. To ale neznamená, že nepůjde o příjemnou procházku pro Vyškovany. Naopak,“ dodal Kachlík. 

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky mokřad, biotop, příroda, živočichové, Lulečský potok, Vyškov

Komentáře

Jindra Floder

Mokřad 3000 m2 tůně dl 20 m za cca 4 mil (bez bližších informací) se zdá být hodně přehnané, no budou dotace, tak proč ne, že ☹️, kapříci doplují kam mají ????

Dnes, 15:31Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.