Každý rok je to stejné. Do záchranných stanic se dostávají ježci s popáleninami, které utrpěli při pálení hromady dřeva a dalšího biologického odpadu na zahradách. Blížící se pálení čarodějnic tak pro ně představuje velké nebezpečí. Záchranné stanice proto apelují na občany, aby hromady klestí před zapálením pořádně prohlédli.
Stejnou zkušenost má i liberecké Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec – ARCHA. „I do naší stanice se v minulých letech několik popálených ježků dostalo. Jejich zranění byla většinou tak vážná, že se je nepodařilo zachránit,“ sdělila vedoucí záchranné stanice pro handicapované volně žijící živočichy Ivana Hancvenclová.
Podle vedoucí stanice jsou popáleniny často tak rozsáhlé, že ježkům již není pomoci. Naštěstí je tu i případ s dobrým koncem.
„Jediným ježkem, který zranění přežil, byla samice, která v té době kojila mláďata a měla úkryt v hromadě klestí. Majitelé zahrady si jich naštěstí všimli včas, takže samice měla jen povrchově popálené bodliny a ježčatům se nic nestalo,“ uvedla.
Celá rodinka byla ubytovaná v ARŠE a matka malé ježky úspěšně odchovala.
Začátkem jara lidé pracují na zahradách a pálí biologický odpad v podobě listí, větví apod. Mnohdy také spalují hromady klestí ještě od podzimu, v nichž se mohou ukrývat nejen ježci.
„Pokud totiž pálíte hromadu dřeva a klestí, kterou jste si založili již na podzim, je možné, že jsou v ní ještě ukrytí ježci nebo plazi. Zvláště je-li tak chladné jaro jako v letošním roce – pozor na to, že spousta zimních spáčů stále ještě hibernuje!“ upozornila Hancvenclová.
Blíží se tzv. pálení čarodějnic, lidé by proto měli být obezřetní a hromadu klestí a dřeva před pálením řádně zkontrolovat.
Na rozdíl od vypalování porostů není pálení shrabané trávy, listí či klestu zákonem výslovně zakázáno. I na tuto činnost však platí určitá pravidla a omezení, jak již dříve uvedl na svých webových stránkách Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.