pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Těžaři nepodají stížnost v kauze těžby štěrkopísku na Hodonínsku, úřad rozhodne znovu

Firma České štěrkopísky nepodá kasační stížnost v případu plánované těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí společnosti Petr Dušek. Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí báňského úřadu, který stanovil dobývací prostor pro těžbu. Bojují proti ní okolní obce i kraj, bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro víc než 100.000 lidí. Podle Duška chce firma nechat báňský úřad v klidu znovu rozhodnout.

Báňský úřad stanovil letos dobývací prostor, což ale neznamenalo povolení samotné těžby, o které by se rozhodovalo v novém povolovacím procesu. Už na rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru přišlo k soudu několik žalob od obcí, správců vodovodů a kanalizací i kraje. Soud v říjnu části žalob vyhověl, rozhodnutí báňského úřadu zrušil a vrátil mu věc k novému projednání.

Soud zrušil úřední povolení těžby štěrkopísku, která by ohrožovala zdroj pitné vody pro 140 tisíc lidí

Krajský soud v Brně v pondělí zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru v souvislosti se zamýšlenou těžbou štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Oznámil to vedoucí marketingového týmu Frank Bold Advokáti...

„Soud v odůvodnění uvedl, že primárně veřejným zájmem je jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin a že nehledě na to v rámci projektu nehrozí střet těchto zájmů. Přesto soud žalobě vyhověl, a to převážně z důvodu formálních nedostatků v rozhodnutí jako chybějící dokumenty nebo nedostatečná odůvodnění některých závěrů," uvedl Dušek.

Podle advokáta Tomáše Uherka se firma rozhodla nepodat kasační stížnost. „Chceme nechat Český báňský úřad v klidu znovu rozhodnout, přestože s některými důvody, proč soud žalobě vyhověl, nesouhlasíme," uvedl Uherek.

Proti těžbě u Moravského Písku protestně pochodovaly tisíce místních obyvatel

Několik tisíc lidí se dnes zúčastnilo protestního pochodu proti zamýšlené těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Bojí se možného znečištění blízkého zdroje pitné vody, který je pátý největší...

Podle Duška soud dospěl k závěru, že těžba štěrkopísku ve stanoveném dobývacím prostoru při splnění požadavků dotčených orgánů nebude mít negativní dopad na vydatnost, jakost ani zdravotní nezávadnost vodního zdroje. „Soud odmítl i obavy žalobce, že prostřednictvím odkrytého těžebního jezera může být rizikem pro vodní zdroj povodeň," uvedl Dušek.

Těžba štěrkopísku vodárenství neškodí. Naopak, může mu pomoci, hájí se těžařská firma

Těžba štěrkopísků vodárenství nijak neškodí, ale naopak mu bývá prospěšná, uvedla ve vyjádření společnost České štěrkopísky, která již 14 let usiluje o povolení těžby štěrkopísků u Uherského Ostrohu a Moravského Písku. Ohradila se tak proti...

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje vodou 140.000 lidí. Je to pátý největší zdroj v republice. V minulosti proti plánu demonstrovaly tisíce obyvatel dotčených obcí. Proti projektu dlouhodobě protestuje i Jihomoravský kraj.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky těžba štěrkopísku, uherský ostroh, moravský písek, báňský úřad, krajský soud, brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.