Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Proti těžbě u Moravského Písku protestně pochodovaly tisíce místních obyvatel

Několik tisíc lidí se dnes zúčastnilo protestního pochodu proti zamýšlené těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Bojí se možného znečištění blízkého zdroje pitné vody, který je pátý největší v republice. Protestu se zúčastnili i politici včetně senátorky Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL), ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) nebo hejtmana Bohumila Šimka (za ANO). Obce blízké pitnému zdroji chtějí zabránit těžbě žalobou.

Lidé se na místo blízko pitného zdroje sešli ze tří stran, a to z Moravského Písku, z Uherského Ostrohu a také z blízkého Veselí nad Moravou. Zúčastnili se starší i mladší lidé a děti. Lidé měli transparenty, kde bylo napsáno například "štěrkem žízeň neuhasíš", "kde je voda, tam je život", "voda nad zlato" nebo "peníze, pane ministře, 140.000 občanů vás odsoudí". Lidé tak naráželi na ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ministerstvo totiž vydalo kladné stanovisko vlivu těžby na životní prostředí, na základě kterého báňský úřad stanovil dobývací prostor pro těžbu. Báňský úřad v květnu zamítl námitky obcí a kraje a potvrdil stanovení dobývacího prostoru. Neznamená to ale povolení těžby. O ni musí firma České štěrkopísky podat samostatnou žádost, o které se rozhodne v novém řízení. Obce už dříve avizovaly, že podají proti rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru žalobu.

Hejtman Šimek uvedl, že kraj se samostatnou žalobou připojí k obcím, které se budou bránit proti stanovení dobývacího prostoru. "Věřím, že máme dobře připravenou žalobu a uspějeme u soudu. Jsme nejsušší kraj a voda by měla zůstat tam, kde je," uvedl Šimek.

Proti těžbě je i ministryně Maláčová. "Bude největší sucho za posledních 500 let. Povolit těžbu mi přijde jako naprosté šílenství. Nejsem tady za vládu, ale za sebe. Udělám vše pro to, aby se tady štěrkopísek netěžil. Když se chce, tak to jde," řekla Maláčová.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to zdroj pitné vody pro 86 obcí, kde žije asi 140.000 lidí.

Autoři | Foto ČT24

Štítky ČR, demonstrace, voda, příroda, těžba, Jihomoravský, AUDIO, FOTO, Moravský Písek, žaloba, Jana Maláčová, Bohumil Šimek, pitná voda, Uherský Ostroh, ANO 2011, Anna Hubáčková, okres Uherské Hradiště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Proti těžbě u Moravského Písku protestně pochodovaly tisíce místních obyvatel  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.