Slovenské národní povstání se netýkalo pouze Slováků, bylo do něj zahrnuto i dva tisíce Čechů a mnoho dalších národností. Proto se ve čtvrtek 27. srpna konalo vzpomínkové shromáždění k 76. výročí povstání i v Brně.
„Sešli jsme se zde, abychom si připomněli 76. výročí Slovenského národního povstání. Scházíme se symbolicky každý rok zde na Náměstí SNP (Slovenského národního povstání, pozn. red.),“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a starosta městské části Brno-sever Martin Malečka.
Podle něj by se povstání dalo označit za mezinárodní. „Protože to nebyli jenom Slováci, bylo to taky dva tisíce Čechů a mnoho dalších národností, ať už Rumuni, Jugoslávci, Bulhaři, Ukrajinci či Francouzi,“ vysvětlil Malečka.
Česká svaz bojovníků za svobodu pořádá toto vzpomínkové setkání každoročně. „A to ve spolupráci s Českou legionářskou obcí za plné podpory Univerzity obrany v Brně, dále s vedením městské části Brno-sever, ostatními organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu a bratrskými spolky Jihomoravského kraje,“ okomentovala předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Vladimíra Žižková.
Smyslem povstání dle zástupce Univerzity obrany v Brně Miloše Dyčky bylo obnovení Československé republiky. „Slovenské národní povstání velkou měrou přispělo k tomu, aby se urychlil konec druhé světové války,“ dodal předseda Komunistické strany Čech a Moravy v Brně Martin Říha.
Slovenské národní povstání bylo ozbrojené vystoupení protifašistických sil na území Slovenska ke konci druhé světové války. Povstání bylo nakonec potlačeno, nicméně pomohlo Slovensku zařadit se mezi vítězné země.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.