středa 2. prosince 2020 Blanka

Epidemie chřipky na jihu Moravy stále trvá, dva lidé už zemřeli

Epidemie chřipky a akutních respiračních onemocnění v Jihomoravském kraji trvá, nemocných ale oproti předchozímu týdnu mírně ubylo, je jich 1853 na 100.000 obyvatel. Od začátku sezony zemřeli v bezprostřední souvislosti s chřipkou dva lidé.

Hranice epidemie je kolem 1700 nemocných na 100.000 obyvatel. Před týdnem bylo na 100.000 obyvatel v kraji 2017 nemocných, epidemie tehdy začala. Tento týden oproti předcházejícímu týdnu nemocných asi o osm procent ubylo. Nejvyšší nemocnost hygienici evidují v Brně, a to 2175 nemocných na 100.000 obyvatel, a na Hodonínsku, kde je 2142 nemocných na 100.000 obyvatel.

„Nejvíce postižena je věková skupina nula až pět let, k nárůstu nemocnosti o 25,3 procent došlo ve věkové skupině osob nad 65 let," uvedla  uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

V uplynulém týdnu podle ní výrazně stoupal výskyt chřipky, přičemž nejvyšší podíl chřipkových onemocnění hygienici evidují na Blanensku a Hodonínsku. Hygienička řekla, že od začátku sezony bylo v Jihomoravském kraji hospitalizováno pro chřipku 190 pacientů, z nich osm v kritickém stavu. Dva lidé v bezprostřední souvislosti s chřipkou zemřeli.

Řada nemocnic již zakázala návštěvy

Akutní respirační nemoci jsou rýma, kašel a záněty dutin nebo průdušek, zatímco chřipka zachvátí celý organismus a většinou ji doprovází vysoká horečka, bolest kloubů a svalů a celková únava. Některé nemocnice kvůli epidemii zakázaly návštěvy. Týká se to obou brněnských fakultních nemocnic, také nemocnic Znojmo, Kyjov, Břeclav, Hustopeče a Úrazové nemocnice Brno. Kvůli chřipce jsou zavřené i některé mateřské školky, například v Habrovanech na Vyškovsku, kde podle webu školky dosáhla nemocnost 95 procent, nebo v Milonicích na Vyškovsku.

Dodržujte hygienu a nemoc nepřecházejte

Hygienici doporučují důsledně dodržovat zásady hygieny rukou a dýchacích cest. Pokud je to možné, lidé by se měli vyhýbat přelidněným místům, v uzavřených prostorách pak častěji a důkladně větrat. V případě vzniku onemocnění je třeba věnovat náležitou pozornost léčbě a nesnažit se onemocnění přecházet.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky chřipka, Jihomoravský kraj, epidemie, úmrtí, prevence

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.