Pětice středoškoláků z týmu LASAR s výrazným zastoupením z Jihomoravského kraje, která uspěla ve finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu, nyní testuje možnosti restartování družic v laboratorních podmínkách. Na základě toho prověří, zda se vyplatí postavit velké laserové rameno pro opravu satelitů, s jehož prototypem v soutěži studenti uspěli.
Pětice středoškoláků z týmu LASAR, která uspěla ve finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu, nyní testuje možnosti restartování družic v laboratorních podmínkách. Na základě toho prověří, zda se vyplatí postavit velké laserové rameno pro opravu satelitů, s jehož prototypem v soutěži studenti uspěli.
S nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice, zvítězili středoškoláci ve dvou ze tří kategorií. Prezentovali jej návštěvníkům kosmického centra, astronautům nebo kosmickým inženýrům z NASA. „Vynalezli jsme koncept na to, jak lze opravit družice, které přestaly fungovat a nekomunikují se Zemí. Podobně jako když si chcete opravit počítač, na infolince vám poradí, ať jej zkusíte vypnout a zapnout. Totéž chceme udělat s družicí, která ale létá 500 kilometrů nad zemí rychlostí vystřelené kulky,“ uvedl šestnáctiletý Simon Klinga, vedoucí projektu z Gymnázia Bystrc v Brně.
Impulzem pro restart má pro družici být nestandardní situace. „Chceme u ní vyvolat šok, třeba posláním silné energie v podobě laserového paprsku. Zasáhneme ním solární články satelitu, které se odpojí od baterií, začnou se vybíjet, což systémy vyhodnotí jako potřebu pro restart. Nastane jedinečný okamžik, kdy družici můžeme poslat opravovací signál a uvést ji znovu do provozu,“ vysvětlil student.
Sobota, 10. června 2023, 08:30
Po šesti letech fungování ukončil svoji misi český nanosatelit VZLUSAT-1, který se tak zařadil mezi nejdéle sloužící české satelity v historii. S pozemní stanicí na Západočeské univerzitě v Plzni byla družice v kontaktu do poslední chvíle, než...
Nefunkční družice považuje tým za velký problém, který může v budoucnu zabraňovat v létání do vesmíru. Klinga řekl, že je tam asi 200 satelitů, které nekomunikují a mohly by. Tým se chce zaměřit také na neopravitelné přístroje a takzvané kosmické smetí. Domnívá se, že pomocí silného laseru je možné zpomalení a navedení zpět do atmosféry.
Soutěž studentům přinesla nové kontakty i stipendia na prestižní americké školy. Úspěch vnímají jako motivaci k tomu, aby svůj nápad dále rozvíjeli. Podle Klingy vynikli v konkurenci 2000 týmů. „Laser nyní testujeme v laboratorních podmínkách. Ozařujeme satelit, abychom zjistili, jak na něj reaguje. Metod, jak restartovat družici je ale samozřejmě více. Budeme je zkoušet a podle toho uvidíme,“ dodal.
Cestu na finále do Houstonu si museli soutěžící hradit sami, třem studentům z jihu Moravy přispěl kraj. „Na jižní Moravě jsme zvyklí na to, že jsme dobří v inovacích a startupech, ale že nás doslova vystřelí do vesmíru studenti ze střední, to je neuvěřitelné. Potřebujeme ukázat mladým lidem, že má smysl studovat technické obory, a pokud jsou ochotní tomu věnovat čas, že je podpoříme,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.