Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Půda hraje roli ve znečišťování ovzduší. Její kvalita může mít dopad na zdraví, upozorňují vědci

Mezinárodní vědecký tým publikoval novou studii, která odhalila významný, ale dosud přehlížený environmentální problém. Výzkumníci se důsledně zaměřili na roli půdy ve znečišťování ovzduší a ohrožení lidského zdraví. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Na výzkumu se podíleli i vědci z Brna

Výzkumníci zjistili, že půda má nepřehlédnutelný vliv na znečišťování ovzduší. Ohrozit může dokonce i zdraví. 

Závěry studie ukázaly, že půdy, zejména v obydlených a industrializovaných oblastech, nejsou jen pasivními úložišti polycyklických aromatických sloučenin (PAC), ale aktivně přispívají ke znečištění ovzduší a jeho přenosu do vzdálených lokalit. Tento jev vede ke zhoršení kvality ovzduší a zvyšuje jeho negativní dopady na lidské zdraví a ekosystém jak v obydlených, tak v odlehlých lokalitách,“ přiblížil zkoumanou problematiku mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.

Škodliviny vzniklé spalováním nafty a benzínu pronikají do půdy a odtud se šíří dál, upozorňuje výzkumník

Některé z polycyklických aromatických sloučenin patří do skupiny látek, které jsou široce rozšířené, toxické a prokazatelně se podílejí na znečišťování ovzduší. Vznikají zpravidla spalováním organických sloučenin, jako jsou například nafta, benzín, různé druhy olejů nebo třeba černé i hnědé uhlí. Tyto látky se dostávají do půdy, kde se kumulují. Odtud se, převážně v létě, znovu vypařují do ovzduší. Půdy se tak stávají druhotnými zdroji těchto škodlivin v ovzduší. Z původně zasažených oblastí se pak toxické sloučeniny šíří i do dříve neznečištěných odlehlých lokalit. 

Výše popsanému procesu, kdy toxické sloučeniny cestují od svých zdrojových oblastí na dlouhé vzdálenosti a rozšiřují tím své nebezpečné dopady na životní prostředí a lidské zdraví, říkáme kobylčí efekt. 

Druhotné emise se dosud přehlížely

Význam těchto zjištění zdůraznil profesor Gerhard Lammel z Centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity: „Tyto opětovné emise by mohly významně přispět k nárustu koncentrací PAC v okolním ovzduší zdrojových oblastí, i když tento příspěvek zatím nelze kvantifikovat. Evropská unie se dlouhodobě snaží snížit emise, ale na základě naší studie se lze domnívat, že problém představují také sekundární emise PAC, které byly doposud přehlížené.“

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay

Štítky výzkum, půda, ovzduší, životní prostředí, vědci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

❤️Ah­­­oj, kl­­­uci) Jmen­­­uji s­­­e Pa­­­ula, j­­­e mi 2­­­1 l­­­et) Js­­­em zaci­­­najici s­­­e­­­x mod­­­el­­­ka 1­­­8­­­+) Ra­­­da s­­­e ne­­­cha­­­vam fo­­­tit n­a­­ha) Pros­­­im, ohod­­­notte m­­­e fotog­­­rafie ➤ Ja.cat/id350965

Pátek, 1. března 2024, 12:58Odpovědět

Půda hraje roli ve znečišťování ovzduší. Její kvalita může mít dopad na zdraví, upozorňují vědci  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.