Češi mají dlouhodobě větší obavy z přistěhovalectví a terorismu než třeba z epidemií, což se nezměnilo ani po nástupu covidu-19. Rostly obavy z politického extremismu, mezi roky 2020 a 2021 přibylo také lidí, kteří se obávají přírodních katastrof, což může souviset s loňským tornádem na Moravě. Zjištění vyplynula z výzkumu sociologů z Masarykovy univerzity a agentury Focus.
Během pandemie sociologové testovali nové způsoby on-line dotazování. Respondenti vyplňovali dotazník na témata rodinného chování, kvality života, používání technologií a občanské společnosti. Jedna z otázek směřovala k hlavním rizikům a hrozbám pro Evropskou unii. Data umožňují srovnání se staršími průzkumy.
„Překvapilo nás, že v průběhu pandemie covidu-19 důraz na tento typ rizika nějak zásadně nerostl. Obavu z chorob a epidemií vyjádřilo 39 procent dotázaných v roce 2018, 42 procent v roce 2020 a 48 procent pro rok 2021,“ uvedla spoluautorka výzkumu Barbora Hubatková. Výrazněji rostly obavy z politického extremismu, které z hodnoty 24 procent poskočily na více než 40 procent.
„Kromě stabilního prvenství témat nedostatečně řízeného přistěhovalectví a teroristických útoků jsou zajímavé i rostoucí obavy z mezinárodních konfliktů. Česká veřejnost vnímala vyostřování mezinárodní situace a je jen otázkou, jak by se v datech projevilo vloni nepředstavitelné napadení Ukrajiny Ruskem," řekl vedoucí výzkumného projektu Martin Lakomý.
Zatímco dotazování v letech 2020 a 2021 se týkalo pouze české populace, data Eurobarometru z roku 2018 umožňují i mezinárodní srovnání. V absolutních číslech Češi zmiňovali hrozbu teroristických útoků a epidemií nejčastěji ze všech zemí EU. Rozdíly ale nejsou zásadní - obyvatelé 20 zemí nejčastěji uváděli riziko teroristických útoků, ve čtyřech státech převládaly obavy z politického extremismu a ve třech z nedostatečného řízení přistěhovalectví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.