pondělí 13. července 2020 Markéta

Dvanáct kamenů v Brně vzpomíná na zmizelé oběti světové války

V Brně v neděli položili 12 kamenů zmizelých. Takzvané stolpersteiny připomínají převážně židovské oběti druhé světové války, které už se nevrátily do svých domovů. Letos se na pokládání podílely například Sokol Brno I či městská část Brno-střed.

Sokol letos pokládal kameny za padlé odbojáře. „Ať už to byli členové domácí Obrany národa, nebo členové zahraničního odboje," řekl místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.. Jsou mezi nimi například Richard Körner, který zemřel v Osvětimi a je po něm pojmenována ulice v Zábrdovicích. Ulice je pojmenována i po Josefu Skryjovi či Františku Geislerovi. Další jsou například Oskar a Marta Löfflerovi.

Myšlenku pokládání kamenů inicioval německý umělec Gunter Demnig, v mnoha zemích je jich rozmístěných téměř 60.000. Kámen připomíná zmizelého, je na něm vyryto jméno a základní životopisné údaje. Vsazené jsou do dlažby. V Brně už jich je několik set a s jejich rozmisťováním začala Židovská obec Brno.

Brněnští sokolové začali pokládat kameny za mrtvé členy jednoty před čtyřmi lety a každý rok se snaží umístit alespoň čtyři. „Sokol Brno I má 46 obětí. Až budou mít kameny všichni, budeme připomínat oběti další brněnských jednot, celkem je jich přes 100," řekl Doležel.

Sokolové se snaží každý rok vybírat oběti tematicky. „První rok to byli Židé, pak představitelé města, pak představitelé armády, letos odbojáři," vysvětlil Doležel.

Přestože jsou kameny zmizelých stále někomu na očích, vandalismus se jim vyhýbá. Jsou personalizovanou připomínkou miliónů obětí nacistického řádění a teroru.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.