Do Antarktidy míří dva týmy z Masarykovy univerzity. Hlavní skupina vyrazí na Nový rok na Českou vědeckou stanici na ostrově Jamese Rosse, druhá část odjede 11. ledna na ostrov Nelson. Obě skupiny se pravděpodobně nepotkají. Cílem expedice je výzkum klimatu, ekosystémů a ptačí chřipky.
Expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy bude tentokrát zahrnovat celkem dvacet dva členů, z toho sedm žen a patnáct mužů. Hlavní skupina, čítající čtrnáct osob, vyrazí na cestu už na Nový rok a mají zamířeno na Českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. druhá část expedice odjede 11. ledna a míří na ostrov Nelson. Obě skupiny se pravděpodobně v Antarktidě vůbec nesetkají.
„Vlivem rozdílného načasování, územního zaměření i zvolené trasy se v Antarktidě obě výpravy zřejmě vůbec nepotkají,“ vysvětlil Daniel Nývlt, vedoucí Českého antarktického výzkumného programu sídlícího na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Pondělí, 25. března 2024, 14:00
Šestnáct polárníků se o víkendu vrátilo z ledové Antarktidy zpět do jihomoravské metropole. Jubilejní dvacátá výprava na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse byla historicky zatím nejkratší, vzhledem k logistickým a...
Hlavní skupina odlétá z vídeňského letiště do Argentiny, odkud se argentinským vojenským speciálem přes základnu Marambio na ostrově Seymour Island dostane na stanici na ostrově Jamese Rosse. Expedici, vedenou Peterem Váczim, tvoří vědci a vědkyně izraelské, italské, slovenské i české národnosti. Skupinu doplňuje lékař a tři technici, kteří zajišťují chod nejjižnějšího českého univerzitního pracoviště.
Hlavním cílem expedice v roce 2025 je pokračovat v dlouhodobém monitoringu klimatu a podrobně sledovat stav polárních geo a ekosystémů. Výzkum se zaměří na ledovce, trvale zmrzlou půdu, odledněné oblasti s nižší vegetací, říční a jezerní systémy i další geomorfologické útvary
Čtvrtek, 18. ledna 2024, 19:00
Letošní jubilejní 20. expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se zúčastní 24 lidí. Během pobytu bude kromě výzkumných aktivit probíhat i testování nových zařízení, přístrojů a vybavení. V plánu je také natočení dokumentu o českém antarktickém...
„Novinkou letošního roku je výzkum šíření obávané ptačí chřipky v Antarktidě ve spolupráci se španělskými kolegy, pro které naše expedice bude odebírat vzorky, nebo výzkum mořských i terestrických řas vedený kolegyní z izraelské univerzity v Haifě,“ uvedl Nývlt.
Skupina, která zamíří na Nelsonův ostrov, bude pokračovat ve výzkumu změn klimatu a jejich vlivu na místní ekosystémy. Nově se však zaměří také na studium materiálu vyplaveného na pobřeží z moře a na diverzitu mikroskopických hub. Výprava, do které se zapojí i kolegové z Ukrajiny, využije logistiku několika národních programů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.