Mezi cíle amerického bombardování se v posledním roce druhé světové války zařadilo také Brno, na které pumy poprvé padaly 25. srpna 1944. Cílem náletu se tehdy stala továrna na výrobu leteckých motorů v Líšni, brněnská Zbrojovka a také černovické letiště. Bomby - jak bylo v té době obvyklé - ale zasáhly i poměrně široké okolí a mezi oběťmi byli jak zaměstnanci podniků, tak civilisté. Počet mrtvých přesáhl dvě stovky.
Brno bylo jako významné průmyslové centrum i důležitá dopravní křižovatka cílem amerických (až v poslední fázi války i sovětských) náletů i později. Nejničivější se udál 20. listopadu 1944, kdy 150 letounů shodilo až 1500 trhavých pum ve značném rozptylu. Některé nálože byly časované, takže se výbuchy ozývaly po celý den. Při náletu tehdy zahynulo přes 500 lidí. Vzdušné útoky pokračovaly až do konce války, na jaře 1945 útočila i sovětská letadla.
Mezi nálety Američanů a Sovětů byl poměrně velký rozdíl, jak v metodě, tak následcích. Zatímco americké těžké stroje bombardovaly plošně z výšky čtyř až šesti kilometrů, sovětské lehčí taktické bombardéry (těžké Rudá armáda prakticky neměla) útočily na takzvané živé cíle. Tedy na tanky, vlaky, auta nebo pěchotu. Civilní oběti měly oba způsoby vzdušných útoků, odhaduje se, že v Brně za války celkem zahynulo přes tisíc lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.