Tři mladé samice přímorožců arabských z hodonínské zoo byly na začátku týdne přesunuty do italské Zoo Valcorba. Přesunu předcházelo jednání s koordinátorem chovů a především zájem italské zahrady o tento druh antilopy. Hodonínská zoo, která přímorožce arabské chová jako jediná zahrada v Česku, o tom informovala na svém webu.
Přímorožci arabští z přírody asi před 50 lety na čas zcela vymizeli, zejména kvůli rozmachu ropných polí na arabském poloostrově. V posledních letech se do přírody pozvolna vracejí díky záchranným programům zoologických zahrad.
Sobota, 20. ledna 2024, 19:00
V Zoo Hodonín se narodilo mládě vzácného přímorožce arabského, je to sameček. Přímorožce arabské chová hodonínská zoo jako jediná zahrada v Česku. Zoo o tom dnes informovala na svém webu.
Pro převoz tří samic z Hodonína bylo nutné veterinární, bakteriologické a parazitické vyšetření. Přímorožci byli také naočkováni proti klostridiové infekci a podstoupili vyšetření krve na vyloučení paratuberkulózy v chovu.
„Transport do italské zoo v oblasti Padova se uskutečnil bez uspání. Zvířata byla připravena ve stáji a přešla vždy do přepravní bedny s podestýlkou uzpůsobené tak, aby se nezranila a netrpěla stresem. Během zhruba devítihodinové cesty se počítalo s přestávkou na jejich občerstvení," uvedl mluvčí hodonínské zoo Ivo Cencinger. Zároveň doplnil, že v Hodoníně zůstalo základní stádo přímorožců tvořené samcem, dvěma samicemi a dvěma letošními mláďaty.
Středa, 20. března 2024, 11:00
O unikátní chov přímorožců arabských z hodonínské zoo je zájem až na Apeninském poloostrově. Dvě mladé samice odchované v jediné zahradě, která o přímorožce v Česku pečuje, v polovině dubna poputují do italské Zoo Valcorba. Mluvčí zahrady Ivo...
Přímorožci jsou býložraví a jako pouštní a stepní zvířata dokážou beze zbytku zužitkovat vodu z potravy. Umí také vycítit déšť a za vodou putovat. Tento druh antilopy je nižší postavy a žije v menších stádech. Má bíle až bílobéžově zbarvené tělo s nápadnou kresbou na hlavě. Samice rodí jedno mládě po osmiměsíční březosti. Zpočátku má malé kožovité růžky, v dospělosti mohou jejich rovné rohy dorůstat délky až 80 centimetrů a mohou sloužit jako odstrašení i zbraň.
Hodonínská zoo s chovem tohoto ohroženého druhu začala v roce 2016, kdy ze zoo v Curychu přivezla dvě samice. K nim později přibyl samec z britského Marwellu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.