Odumírání oslabených stromů kvůli nedostatku vody trápí jihomoravské lesníky. V září proto vyhnali návštěvníky Moravského krasu ze tří tras, kde hrozilo, že na ně uschlé dřeviny popadají. Aby se lidé do Josefovského údolí co nejdřív vrátili, přes dvě stovky nebezpečných dřevin nyní půjdou k zemi.
Období extrémního sucha v posledních letech napáchalo škody na vegetaci na jižní Moravě. Stromy, které nemají dostatek, vody jsou oslabené, a tedy i náchylnější k napadení parazity. Někdy usychají pouze větve, které svojí velikostí a váhou často ohrožují kolemjdoucí.
Mezi nejčastěji postižené druhy patří buky, kterých je oblast Moravského krasu plná. V polovině září proto kvůli rizikovým místům na ploše o 310 hektarech, uzavřeli tři turistické stezky.
Dalším krokem je 260 nebezpečných stromů při těžbě z lokality odstranit. „Vesměs jde o kácení v národní přírodní rezervaci Býčí skála a přírodní rezervaci Výpustek, což vyžaduje souhlas chráněné krajinné oblasti Moravský kras a ten už máme,“ vysvětlil Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.
Pracovníci dřeviny z větší části porazí běžnou těžební technikou s pomocí pily a případně traktoru. „U přibližně dvaceti procent stromů, kde se kvůli špatně přístupnému terénu technika nedostane, bude zapotřebí finančně náročnější specializovaná arboristická práce s postupným odřezáváním částí stromů,“ nastínil.
Protože se ale poškozené dřeviny nachází ve státem chráněných rezervacích, musí zůstat na místě k zetlení, a peníze za zpracované dříví tak lesnický podnik neuvidí. Pokácené stromy proto aspoň rozřežou, aby zprůchodnili stezky pro návštěvníky.
Náklady za těžbu se podle odhadů vyšplhají na 300 tisíc korun, které lesní podnik zaplatí ze svého. „Budeme ale žádat o náhradu újmy z dostupných programů státu,“ přiblížil. Veškeré práce chtějí lesníci dokončit do konce února 2023.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.