Lékaři z jihomoravských nemocnic nestíhají. Příliv pacientů s respiračními onemocněními a nedostatek personálu se odráží na přepracovanosti zdravotníků, z nichž mnozí se sami nakazili koronavirem. S prací nejen v nemocnicích proto pomáhají také hasiči.
V přetížených nemocnicích v kraji začali v listopadu na popud zdravotnických zařízení pomáhat vojáci Armády České republiky, postupně se k nim přidávají také zástupci z řad požárníků. V Nemocnici Vyškov, Nemocnici Ivančice, brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA), znojemské nemocnici i Nemocnici Milosrdných Bratří v Brně pomáhá celkem dvacítka hasičů, přičemž v každém zařízení pracují čtyři.
Nemocnice se potýkají s nedostatkem personálu i nakaženými zdravotníky. Ve FNUSA registrovali ke včerejšímu dni pětasedmdesát nakažených zdravotníků, z toho čtrnáct lékařů a jednašedesát nelékařů. „Sestry chyběly i před covidem a nyní je to ještě mnohem horší. Není to jen kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů s covidem, kvůli nemoci covid-19 jsme museli část sester dát do očkovacích center, část do testování, část do dvou míst, kde teď podáváme monoklonální látky…" uvedla k situaci mluvčí FNUSA Dana Lipovská.
Tři jihomoravští hasiči vypomáhají také v mobilních očkovacích týmech, další trojice s praxí u záchranné služby dělá podporu na výjezdových základnách. Kromě personální pomoci se jihomoravští hasiči věnují i dalším činnostem nad rámec běžných povinností. „Ve středu jsme rozváželi testy určené do škol. Zajistili jsme převoz lůžek ze skladu SSHR do nemocnice ve Znojmě a každý třetí den kontrolujeme stav a provozuschopnost odběrového stanu u Nemocnice Milosrdných bratří v Brně," popsal mluvčí požárníků Jaroslav Mikoška.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.