čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Na náměstí Svobody se tyčí instalace z jednorázových obalů

Na brněnském náměstí Svobody dnes před polednem vyrostla čtyřmetrová instalace ve tvaru čísla jedna, která je ověšená jednorázovými obaly. Studentský projekt Jednička má vzbudit pozornost veřejnosti a upozornit lidi na zbytečné plýtvání. Lidé si mohou instalaci prohlédnout až do neděle.

Ocelová instalace ve tvaru čísla jedna vznikla z iniciativy dvou brněnských studentů soukromé brněnské školy. Cílem projektu je vyvolat v lidech sebereflexi a přivést je k zamyšlení nad omezením plýtvání jednorázovými obaly. „Chtěli jsme, aby to bylo na očích. Brno máme rádi, tak jsme si řekli, proč to nevyzdvihnou tady,“ řekl jeden z autorů projektu Vojtěch Toman. Nápad vytvořit tento unikátní projekt vznikl v červnu, samotnou konstrukci autoři společně s dobrovolníky vytvářeli minulý týden.

Namísto popisku či informační tabule se přímo na konstrukci nachází QR kód, při jehož naskenování jsou lidé přesměrovaní na webovou stránku, na které se dozví všechny důležité informace. „Zároveň tam najdou i video, které zobrazuje proces vzniku Jedničky a má lidem ukázat, kolik zbytečného odpadu vznikne za jeden den. Naším heslem je, že nejlepší odpad je takový, který se vůbec nevytvoří,“ dodal Toman.

Projekt vznikl ve spolupráci s městem Brnem a společností SAKO Brno. Budoucnost sochy zatím není jasná. Její autoři Vojtěch Toman a Jan Pavelka doufají, že se v moravské metropoli najde místo, kde by mohla stát trvale. Student Vojtěch Toman je dlouhodobým bojovníkem za ekologičtější myšlení, v minulosti například založil udržitelnou značku, která vyrábí nápojové kelímky z nerezové oceli.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky instalace, projekt, studenti, náměstí svobody, plýtvání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.