Brněnští lékaři z Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) se ohrazují proti tvrzení, že podávání ivermektinu pacientům představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií. Zároveň varují před neuváženým používáním léku, zvláště je-li určen primárně k veterinárním účelům.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nasadila od loňského listopadu u celkem 30 pacientů s nemocí covid-19 lék ivermektin. Zdravotní stav většiny se po užívání medikamentu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli jít domů, informoval koncem února primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Začátkem března navíc zdravotnické zařízení nakoupilo 10 tisíc balení léku huvemec, jenž obsahuje ivermektin, a dále jej distribuuje dalším nemocnicím. Zájem projevila zhruba desítka středisek.
V posledních dnech však přibývá kritiků. Proti ivermektinu se například vymezil přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jiří Mayer, šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík nebo naposledy o víkendu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který uvedl, že ivermektin není možné plošně používat a může vést k poškození orgánů. Sám by si jej nevzal.
Lékaři z FNUSA se rozhodli proto sepsat prohlášení vůči kritickým hlasům. Podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské je cílem iniciativy reagovat na nejrůznější informace a spekulace, které v této souvislosti zaznívají ve veřejném prostoru.
„Lékaři se důrazně ohrazují proti tvrzení, že léčba ivermektinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií,“ stojí v prohlášení, pod nímž se podepsala například primář kliniky Michal Rezek, přednostka kardioangiologické kliniky Lenka Špinarová, emeritní přednosta Jiří Vítovec, náměstek pro vědu a výzkum Jan Krejčí a primář interny Jindřich Olšovský.
Podle tvrzení brněnských odborníků použili lékaři ivermektin na základě pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC. Podklady získali i z mnoha dalších menších studií a postupují při léčbě covid+ podle dostupných doporučení farmakologické i nefarmakologické léčby, tvrdí.
„Lék měl z těchto dostupných zdrojů velmi příznivé reference - co se týče efektivity i bezpečnosti. Jedná se o lék registrovaný k humánnímu použití, dovezený formou mimořádného dovozu v ČR neregistrovaného léku,“ argumentují ve svatoanenské nemocnici.
V prohlášení rovněž zaznělo varování před neuváženým používáním ivermektinu, zvláště je-li určen primárně k veterinárním účelům.
„Tato forma ivermektinu není vhodná pro humánní použití a při podání člověku by mohla způsobit zdravotní komplikace. Ivermektin pro humánní účely je v současné době v České republice podáván spolu s dalšími léky pouze pečlivě vybraným covid+ pacientům, a to po posouzení jejich zdravotního stavu ošetřujícím lékařem,“ stojí v dopise.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Je ministr zdravotnictví felčar? U vakcíny SPUTIK V se dožaduje stanovisko EMA. Na používání léku ivermektin vydá povolení spolu se SÚKL, EMA však tento lék neschvaluje. Jeho použití prosazují v ČR hlavně soukmenovci z Brna. Vakcína SPUTNIK V má rovněž reference, jenže vakcína pochází z Ruska. Ministr zdravotnictví Blatný se stává felčarem s velkým podílem na úmrtí našich občanů a to ze dvou důvodů: neprodloužení doby pro vakcinaci druhou dávkou stávajících vakcin i přes ověřená stanoviska lékařských kapacit a tím naočkováním více lidí první dávkou a nepovolením použití vakcíny Sputnik V v ČR dle platných zákonů ČR. Za podíl na úmrtích na kovid v ČR by tato osoba měla být nejen odvolána, ale i souzena.
https://www.flowee.cz/civilizace/8552-editor-odborneho-lekarskeho-casopisu-the-lancet-vysvetluje-ucinek-ruske-vakciny-sputnik-v
https://www.flowee.cz/civilizace/8552-editor-odborneho-lekarskeho-casopisu-the-lancet-vysvetluje-ucinek-ruske-vakciny-sputnik-v
Je jedinečný podle italského primáře velké nemocnice v Novara jak při začátku, průbĕhu léčby i pro doléčení. Nyní zvažují jeho použití při prevenci.https://www.radioradio.it/2021/03/farmaco-contro-covid-19-ivermectina-prof-garavelli/?fbclid=IwAR18cLqhM9lL0kDAWCQElSyeKlFsVcI2Q_FEPKzfvZI1aEVQ_1FKn4Jkbok