Za úmyslně odhozenou roušku na zem hrozí lidem pokuta až ve výši 20 tisíc korun. Volně povalující se ústenky jsou nebezpečné také pro zvířata, která se do nich mohou zamotat, nebo se jimi udusit. Rouška se navíc v přírodě rozkládá až několik desítek let.
S povinností nosit ústenky se začal objevovat i nový nešvar. Lidé je totiž odhazují v ulicích. Někdy omylem, když je například odvane vítr z popelnice, jindy však úmyslně. Za odhozenou roušku ale hrozí hříšníkům finanční postih. „Odhazování roušek je samozřejmě protiprávní. Hlídka za něj může uložit pokutu do 10 tisíc korun, správní orgán dvojnásobek,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Pohozená ústenka na ulici představuje také potenciální kontaminovaný odpad. Proto by se měly použité roušky vyhazovat do směsného komunálního odpadu, nejlépe pak v plastovém pytli silném alespoň 0,2 milimetru.
Mimo jiné mohou být volně odhozené roušky nebezpečné i pro zvířata. Podle odborníků pro některá i smrtelně. Vyskytly se totiž případy živočichů, jež se rouškou udusili, nebo ptáků, kteří se v gumičkách roušek zamotali. Bez pomoci člověka se pak jen těžko vymotají.
Roušky se v přírodě rozkládají i několik desítek let. „I když se rozpadnou, zůstanou z nich mikročástečky, které se pak dostávají zpět do potravinového řetězce a ohrožují ekosystémy,“ řekl agentuře AFP George Leonard z americké nevládní organizace Ocean Conservancy. Organizace Oceans Asia, která sídlí v Honkongu, tvrdí, že minulý rok po celém světe skončilo v oceánech přes 1,5 miliardy roušek. To představuje nejen pro živočichy velké riziko.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.