Počasí dnes5 °C, zítra5 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Nábřeží Svratky, nová atletická hala a tisíce kontejnerů na bioodpad. Brno chce navzdory výpadkům příjmů investovat

Navzdory negativním dopadům koronavirové pandemie a masivním vládním škrtům z rozpočtů měst zahájí Brno v roce 2021 realizaci několika významných projektů. Jednou z nich by měla být výstavba atletické haly u bohunického kampusu nebo realizace prvních třech kilometrů protipovodňových opatření na řece Svratce. Dojde také k rozšíření sběru bioodpadu ve městě, podpoře fotovoltaiky a také k druhému veřejnému projednání územního plánu. Stovky milionů půjdou také do rekonstrukcí škol.

Brno čelí kvůli koronavirové pandemii zásadnímu propadu příjmů. Od bank si tak příští rok půjčí až dvě miliardy korun. Zároveň město hledá i další způsoby, kde získat kapitál. Vedení města tak uvažuje o prodeji Technologického parku. Získané peníze pak půjdou na zajištění naplánovaných investičních akcí

Dopravní stavby v roce 2021: Velký městský okruh, miliardové opravy železnice, nové tramvajové linky v Brně

V příštím roce čeká na Jihomoravany řada omezení spojených s dopravními stavbami. Dělníci budou na silnicích všech tříd i na železnicích. Mezi největší plánované akce patří stavba velkého městského okruhu v brněnské Žabovřeské ulici či...

U Svratky vyroste moderní evropská náplavka

Jednou z nich je stavba protipovodňových opatření u Svratky. Brno se díky tomuto projektu dočká moderní náplavky nedaleko městského centra. „Úpravy se dočkají první tři kilometry v úseku mezi Riviérou a mostem Uhelná. Postupně zde vzniknou klidové zóny, kavárny či cyklostezky. Stavba podle návrhu architekta Ivana Rullera by měla být dokončena v roce 2023,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Brno bude mít konečně moderní náplavku. Město vypsalo výběrové řízení na stavbu nového nábřeží Svratky

Brnu zoufale schází živý kontakt s řekou. Změnit by to měl významný projekt nového nábřeží řeky Svratky v oblasti Poříčí. Město ho postaví jako součást nového protipovodňového systému a tento týden vypsalo výběrové řízeno na zhotovitele. Brňané...

Rozmístění tisíců kontejnerů na bioodpad

Dalším výrazným projektem pro život Brňanů bude rozmístění tisíce hnědých sběrných nádob určených na bioodpad. Ten se doposud v Brně sbíral pouze ve sběrných střediscích. Brno začne také instalovat fotovoltaické technologie na objekty města a městských firem. 

„Díky tisícovce hnědých kontejnerů dokážeme zajistit sběr bioodpadu na sídlištích a veřejných prostranstvích. Připravujeme také systém svozu bioodpadu od rodinných domů. Chceme v Brně nastavit efektivní systém, který povede k lepšímu využití nejen bioodpadu, ale také zbytků jídel. Bioodpad bude svážen na centrální kompostárnu, usilovně také plánujeme výstavbu bioplynové stanice, díky které bychom dokázali přeměnit bioodpad na palivo pro vozy hromadné dopravy," vystětlil Hladík.

„Chceme také podporovat výrobu energie z obnovitelných zdrojů, proto začneme instalovat na střechách městských budov a městských firem fotovoltaiku,“ dodal Hladík. 

Velodrom, atletická hala nebo multifunkční hokejový stadion. Nové stavby v Brně potěší sportovce

V Brně v nejbližších letech vyroste hned několik velkých staveb. Město plánuje investovat do velodromu pro cyklisty, atletické haly v Bohunicích a multifunkčního hokejového stadionu u výstaviště. Stadion za Lužánkami však pravděpodobně zůstane i...

Atleti vyhlíží novou halu, rozhodne udělení státní dotace

Navzdory původnímu plánu se minulý rok pozastavily stavební práce na nové atletické hale v bohunickém kampusu. Město se potýká s problémy při financování. Projekt s cenovkou až devět set milionů korun podpoří podle memoranda částkou sto milionů korun Jihomoravský kraj, o dalších 300 milionů požádá Brno Národní sportovní agenturu.

Atleti se kvůli škrtům v rozpočtu bojí o stavbu slíbené haly v Bohunicích, sepisují petici

Atleti a další sportovci založili petici, která má podpořit stavbu atletické haly u univerzitního kampusu v Brně. Má až 5000 podpisů, uvedl předseda jihomoravského atletického svazu Luboš Stloukal. Hala má stát 900 milionů korun a nabídnout 2200...

„Připravujeme žádost o dotaci k Národní sportovní agentuře, pokud dotace vyjde, můžeme začít okamžitě stavět. Kromě sportovní haly také zahájíme v prvním čtvrtletí výstavbu nového plaveckého bazénu v areálu za Lužánkami, zde momentálně vybíráme zhotovitele," uvedl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

V oblasti školství plánuje Brno utratit 200 milionů korun jen za rekonstrukce objektů. „Postavíme novou mateřskou školu v Žebětíně a zahájíme stavbu atria ve Waldorfské mateřské a základní škole,“ přiblížil Suchý.

Město hledá zhotovitele bazénu za Lužánkami, stavba vyjde na 205 milionů

Pětadvacetimetrový bazén za Lužánkami se pomalu stává skutečností, rada města Brna schválila zahájení řízení na veřejnou zakázku. Bazén bude jedna z největších sportovních investic ve městě, bude sloužit školám pro plavecký výcvik, pro malé děti...

Druhé veřejné projednání územního plánu bude v červnu

V oblasti územního plánování a rozvoje města se připravuje druhé veřejné projednání návrhu územního plánu a chystají se revitalizace některých brněnských brownfieldů.

„Dokončujeme vypořádání více než 30 tisíc jednotlivých připomínek, které byly podány k návrhu nového územního plánu. Snažíme se vyhovět připomínkám občanů. Během jara by měla Kancelář architekta města překreslit návrh nového územního plánu. Intenzivně řešíme navýšení procenta zeleně nebo zahrádek. Směřujeme k druhému veřejnému projednání, které by mělo být v červnu,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Brno chce změnit územní plán, aby umožnilo rozvoj areálu Nové Zbrojovky

Rozsáhlý areál bývalé Zbrojovky a Zetoru se v následujících letech promění v moderní čtvrť. To umožní změna územního plánu, kterou tento týden projednali radní. V místě vznikne nová páteřní komunikace a zároveň moderní městská třída. Změnu musí...

Jak se promění brněnské brownfieldy?

Co se týče revitalizace brownfieldů, probíhají podle Chvátala intenzivní práce na projektu chytré čtvrti Špitálka mezi ulicí Cejl a Křenovou. „Nyní dokončujeme územní studii a změnu územního plánu, která umožní kvalitní bytovou výstavbu, pracovní příležitostí i obnovu zeleně. Podobně je tomu i ve Zbrojovce, Jaselských kasárnách, či v areálu bývalého Krasu na Starém Brně. Budou hotovy také práce na územních studiích Sadová, Bosonohy a Žlutý kopec, které se propíší i do nového územního plánu,“ doplnil Chvátal. 

Brno pozastavilo přípravy prodeje Bílého domu

Brno pozastavilo přípravy prodeje takzvaného Bílého domu na Žerotínově náměstí, v němž sídlí zdravotní středisko s poliklinikou, uvedl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti). Ještě v létě plánovalo prodej budovy postavené v letech 1974 až 1976...

Nové pavilony pro zoo a rekontrukce Bílého domu

V tomto roce také dojde k zahájení rekonstrukce Arnoldovy vily, rozšíření soběšického hřbitova či vybudování nových pavilónů pro žirafy a šimpanze v brněnské ZOO. V oblasti zdravotnictví pak dojde k zahájení rekonstrukce zdravotnického střediska Bílý dům a dalším opravám na poliklinice Lesná. 

„Skvělým úspěchem na závěr loňského roku bylo získání dotace z Norských fondů na rekonstrukci Arnoldovy vily. O záchranu této chátrající ale unikátní vily jsem usiloval několik let. Získání finančních prostředků ve výši 36 milionů korun z Norských fondů bylo zásadní podmínkou pro celkovou rekonstrukci vily,“ dodal Hladík.

Brno získalo desítky milionů na opravu Arnoldovy vily

Brno uspělo s žádostí o dotaci z takzvaných norských fondů na opravu Arnoldovy vily. Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že město získalo 36 milionů korun, což byla nejvyšší možná částka. Odhadované náklady na opravu vily,...

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MMB

Štítky atletická hala, nábřeží svratky, popelnice, bioodpad, projekty, zoo, Bílý dům, arnoldova vila, Brno, biologicky rozložitelný odpad, Svratka, projekt, kontejner, Petr Hladík, KDU-ČSL, Jaroslav Suchý, Technologický park a.s.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.