čtvrtek 1. října 2020 Igor

Nad úřadem Jihomoravského kraje vlaje od úterý historická vlajka Běloruska

Nad krajským úřadem v Brně od úterního odpoledne vlaje bílo-červená historická Běloruska. Na jejím vyvěšení se v pondělí shodli krajští radní. Stejnou vlajku lidé uvidí i na radnici brněnského magistrátu, běloruské symboly nese také jezdecká socha Jošta na Moravském náměstí. Vyvěšení vlajek je gestem solidarity s protesty občanské společnosti v Bělorusku, kde se už víc než týden demonstruje kvůli zmanipulovaným volbám.

O vyvěšení vlajky na úřadě Jihomoravského kraje na Žerotínově náměstí v Brně rozhodli v pondělí radní. „Vedení Jihomoravského kraje tak chce podobně jako další instituce vyjádřit podporu prodemokratickým snahám a občanům Běloruska, kteří protestují proti výsledkům letošních prezidentských voleb," uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.


Historický znak a vlajka Běloruska nově zdobí sochu Jošta, město tak chce vyjádřit podporu občanské společnosti v Bělorusku

Od dnešního dne je historická běloruská vlajka a znak k vidění i na soše Jošta, která je navíc alegorií odvahy. Město se tak rozhodlo vyjádřit podporu občanské společnosti a obětem represe v Bělorusku především v souvislosti s letošními...


Podle radních má tento akt být symbolem solidarity se všemi, kteří stojí proti totalitnímu režimu Alexandra Lukašenka, a zároveň symbolem víry, že se v v Bělorusku zemi podaří prosadit demokratické principy.


Brno vyvěsilo historickou vlajku Běloruska na vyjádření solidarity s oběťmi brutálních policejních represí

Brno se rozhodlo vyvěsit historickou běloruskou vlajku jako vyjádření podpory občanské společnosti a obětem represe v Bělorusku především v souvislosti s letošními prezidentskými volbami. Ty podle volební komise drtivě vyhrál autoritářský...


Podporu protestujících vyjádřila o víkendu v Brně i zhruba tisícovka lidí, která se v neděli sešla na Dominikánském náměstí. V Bělorusku se mezitím konaly největší protivládní demonstrace v historii země. Na nedělním mítinku v Minsku se sešlo zhruba 200 tisíc lidí požadujících nové prezidentské volby.

V nich oficiálně vyhrál stávající autoritativní prezident Alexander Lukašenko, který měl podle státní volební komise získat až 80% hlasů. Většina Bělorusů však tyto výsledky zpochybňuje. Při volbách nebyli přítomni nezávislí pozorovatelé a podle neoficiálních exit-pollů zvítězila se ziskem 80% opoziční kandidátka Světlana Tichanovská. 


Běloruské občanské protesty podpořila v Brně asi tisícovka lidí

Na podporu občanských protestů v Bělorusku se dnes v Brně sešlo podle odhadu zpravodaje ČTK asi 1000 lidí. Z poloviny zaplnili Dominikánské náměstí. Mnozí přišli s historickou červeno-bílou vlajkou Běloruska, která vlaje také na Nové radnici v...


Prakticky od prvního vyhlášení předběžných výsledků vyšli Bělorusové do ulic. Lukašenkův režim proti demonstrantům zakročil brutální silou - zatčeno a surově zbito bylo nejméně sedm tisíc lidí, řada z nich zažila v detenčních zařízeních mučení. Dva lidé byli při protestech zabiti zastřeleni. Desítky leží ve vážném stavuv nemocnicích.

Na protest proti zmanipulovaným volbám a policejní brutalitě se během uplynulého týdne rozhodli stávkovat dělníci z významných státních podniků. Na jednom z mítinků pak dokonce vypískali prezidenta Lukašenka, který se k nim pokoušel promluvit. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto JMK

Štítky bělorusko, jihomoravský kraj, úřad, radní, podpora, protesty, lukašenko, násilí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Vazler

Brno není bydlistě, ale psychiatrická diagnoza

středa, 19. srpna 2020, 17:53

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.