Již v neděli oslaví náš stát nejvýznamnější výročí v jeho historii. Uběhne totiž 100 let od vzniku Československa a tento významný den si v Brně připomíná snad každá veřejná instituce. Na co se tedy můžeme o víkendu těšit?
Atmosféra první republiky obsadí na celý víkend svahy Špilberku. Akce Brno 1918 zahrnuje komentovanou prohlídku výstavy Rok 1918 – co nám válka vzala a dala… Její kurátor, historik Radim Dufek, bude vyprávět o vzniku Československa a o tom, co se přesně před 100 lety odehrávalo přímo v Brně.
K vidění i poslechu bude promenádní koncert c. k. dechového orchestru, přehlídky historické módy, dobový fotosalon, střelnice, historickou poštu… A kdo přijde v dobovém oděvu, dostane na památku dárek. Součástí akce jsou i tematické procházky po Brně, ke kterým zve průvodce Jan Kruba: „Prohlídka mapuje místa, kde se událo to nejdůležitější kolem vzniku Československé republiky, a to především v noci z 28. na 29. října 1918 v Brně. Zastavíme se například u Besedního domu, z jehož balkonu se vyhlašovala republika, nebo u Staré radnice, kde si připomeneme, že přebírání moci bylo poměrně dramatické.“ Prohlídky startují u Besedního domu na Komenského náměstí v sobotu v 10.00 a v neděli ve 12.00, vstupenky rezervujte zde.
Nedělní oslavy zahájí v 10 hodin vzpomínkový akt u pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za stoletím československých dějin se ohlédne primátor Petr Vokřál a další osobnosti.
K pomníku TGM, Janáčkově fontáně i na další místa instalovali studenti Masarykovy univerzity dřevěné cedule s prezidentovými citáty a hashtagem #stoletévzkazy. Cílem je přimět kolemjdoucí, aby se zamysleli nad jejich odkazem.
Vila Stiassni na neděli naplánovala sérii speciálních prohlídek, které ještě zvýrazní nostalgickou vzpomínku, kterou samotná prvorepubliková vila vyvolává. Při dopoledních a poobědních prohlídkách oživí výklad například dobová hudba, večer zase budou návštěvníci společně s kapitánem Povondrou pátrat po vrahovi v rámci detektivního představení Případ vdovy. Jde o derniéru oblíbeného kousku, pokud ji nechcete propásnout, je nutné se zarezervovat.
Happening s pokusem o překonání rekordu i filmovou premiéru na oslavu významného historického výročí připravila Masarykova univerzita. V rámci Mapathonu budou dobrovolníci v bohunickém kampusu od 14 hodin skládat největší mapu Československa. „Jde o vůbec první mapu Československa včetně Podkarpatské Rusi, která byla vytvořena z podkladů původního vojenského mapování Rakousko-Uherska. Mapa je v měřítku 1:25 000 a její podklady tvořily až do poloviny 20. století jediné souvislé topografické dílo na našem území,“ přiblížil význam tohoto díla o přibližném rozměru 40 x 17 metrů Zdeněk Stachoň z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty.
Snímek Hovory s TGM odkazuje na knižní rozhovor dvou výrazných osobností první republiky Karla Čapka (Jan Budař) a prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (Martin Huba). První veřejné promítání filmu se odehraje v univerzitním kině Scala v neděli 28. 10. ve 21.00.
Symbolicky 28. října zahájí svůj provoz v bývalé káznici na Cejlu jihomoravská pobočka Paměti národa. V 15 a v 16 hodin se mohou návštěvníci zúčastnit komentované prohlídky káznice, během podvečera si mohou poslechnout záznamy autentických vzpomínek vězňů nebo zhlédnout krátký film s brněnskými pamětníky.
Vejde se sto let republiky do sta minut na jednom jevišti? Svéráznou oslavu výročí Československa si na 28. října připravilo brněnské Divadlo Polárka. Ve sto minutách hudebně-divadelního happeningu se pokusí obsáhnout události každého jednotlivého roku republiky. Nevšední autorské představení odehraje pouze dvakrát: 28. a 30. října.
Také další brněnská divadla nabízejí tematický program: Národní divadlo Brno inscenuje Smetanovu Libuši, nezávislá scéna Buranteatr hostí improvizační stand-up komedii Čecháčci a Čoboláci, která s nadhledem reflektuje dnešní vztah Čechů a Slováků.
Velký koncert přichystal klub Sono. Během hudebně pestrého večera, jehož program tvoří hudebníci spojení s Brnem, vezme posluchače na cestu časem od 30. a 40. let, přes 60. a 70. léta až do současnosti. K hostům koncertu patří například Robert Křesťan a skupina Druhá tráva nebo Synkopy 61.
A na závěr jeden gurmánský tip: až do konce týdne nabízí restaurace Šelepka speciální tematické menu s názvem 100 let jako na talíři. Rozpad Rakouska-Uherska z roku 1918 připomíná řízek s bramborovým salátem, vpád vojsk Varšavské smlouvy zase boršč.