Moravská metropole si připomíná roční výročí ruské invaze na Ukrajinu. Východoevropskou zemi, v níž začala loni 24. února válka, podpoří Brno například nasvícením hradu Špilberk do ukrajinských barev. Ku příležitosti výročí odstartovala v centru města také výstava.
Válka na více než tisíc kilometrů vzdálené Ukrajině ovlivnila za poslední rok také život v Brně. Do města přišlo téměř devětačtyřicet tisíc ukrajinských uprchlíků. O příchozí se postaralo krajské asistenční centrum, které situaci koordinuje, a v počátcích pomoci doslova praskalo ve švech.
Zatímco ukrajinské děti rychle zamířily do místních škol, dospělí se za pomoci města i neziskovek začali učit česky. Někteří získali práci v městských firmách, například ve Veřejné zeleni města Brna či v dopravním podniku.
Na připomínku ruské invaze a všeho, co způsobila, nasvítí Brno v den výročí symbol Brna do ukrajinských barev. Žluto-modře zářící Špilberk mohou lidé pozorovat v pátek 24. února od 17:30. Osvětlení památky potrvá celou noc.
Na Moravském náměstí dnes začala také pouliční výstava ukrajinských reportérů, kteří hrůzy války přenesli do fotografií. Na snímcích jsou k vidění poničená města i dopady, které mají dlouhé boje na tamní obyvatele. Venkovní expozici zahájila ve středu konzulka Ukrajiny v Brně Anna Proško. „Ruská invaze na Ukrajině má obrovský dopad na mnoho lidí a infrastrukturu Ukrajiny. Snažíme se toto téma ještě více přibližit české veřejnosti pomocí fotografií přímo z míst, kde se odehrávaly boje," řekla k akci zakladatelka Ukrajinské iniciativy jižní Moravy, která se na výstavě podílí, Ilnara Dudash.
Ve čtvrtek se odehraje také beseda veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. V budově Knihovny Jiřího Mahena budou od osmnácti hodin diskutovat zástupci Diecézní charity Brno, Mezinárodní organizace pro migraci či integračního centra pro cizince Jihomoravského kraje. „Společně s ombudsmanem a jeho zástupcem Vítem Alexandrem Schormem proberou, jak jsme v Česku zvládli pomoc v prvních měsících války, kdy přicházelo nejvíc lidí, jak se proměnil postoj veřejnosti k příchozím z Ukrajiny, s jakými problémy se nejčastěji potýkali a co Ukrajinci u nás aktuálně nejvíc řeší," uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Tak to máme NADĚLENÍ - TO NÁM BUDE JISTĚ CELEJ SVĚT ZÁVIDĚT - s panem Pelíškem se budu tzv. TAKY MOOOOOC TĚŠIT AŽ TO UVIDÍME SPOLEČNĚ!!!!
Už se nemohu dočkat! Vůbec nepůjdu spát a celou noc budu zbožně hledět na ukrajinský hrad! (Kdysi brněnský).