čtvrtek 23. září 2021 Berta

V brněnské Staré radnici vznikne stálá expozice o dějinách 20. století

V prostorách brněnské Staré radnice, kde sídlí například turistické středisko Brna, má vzniknout Institut Paměti národa. Záměru dali zelenou na svém posledním jednání radní. V plánu je, že v budoucnu bude v místech multimediální expozice věnovaná historii a pamětníkům z dob totality 20. století.

Podle záměru radnice bude v historickém objektu v Radnické ulici sídlit nezisková organizace Post Bellum, jež se snaží uchovávat a sbírat vzpomínky lidí, kteří žili v totalitních systémech.

V loňském roce jsme s organizací Post Bellum podepsali memorandum o spolupráci na projektu Institutu Paměti národa. Ten se věnuje archivaci vzpomínek a reálných zkušeností lidí, kteří prošli perzekucí totalitních režimů minulého století. Přitahuje pozornost k neznámým hrdinům, na něž by se mohlo zapomenout,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Nová pobočka Institutu Paměti národa bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, ale také jako prostor pro setkávání a dialog. Součástí má být i kavárna a knihkupectví s nabídkou tematických knih. Samotná expozice nabídne historii 20. století, k nimž si návštěvníci vyslechnou rovněž audio nahrávky přímých pamětníků. Dosud nezisková organizace publikovala bezmála pět tisíc výpovědí.

V Institutu budou probíhat vzdělávací programy pro žáky a studenty brněnských škol i pro veřejnost. Prostor na Radnické bude využíván také ke společenským akcím, promítání filmů a dalším událostem. Celý projekt je koncipován do dvou fází. Během první by měly vzniknout komerční prostory kavárny a na ně bude navazovat samotná multimediální expozice v poschodí objektu,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Podle předběžných odhadů by mohly přípravy přestavby začít již v srpnu letošního roku v přízemí objektu, kde vzniknou komerční prostory. Na jaře příštího roku budou následovat úpravy pro zřízení expozice a zázemí.

Ohodnoť článek

Foto Jiří Prýgl

Štítky Stará radnice, Paměť národa, Post Bellum, Brno, TIC

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.