Počasí dnes13 °C, zítra13 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Železničáři staví v Brně provizorní konstrukci a zlobí se na magistrát kvůli rozbitému mostu

, aktualizováno 23. prosince 2022, 21:50

Železničáři v Brně pracují na výstavbě provizorní mostní konstrukci, aby alespoň částečně obnovili vlakový provoz, který narušil rozbitý most přes řeku Svratku. Z poškození viní organizace magistrát. Správa železnic doufá, že dočasný objekt postaví do soboty, což umožní fungování dvou kolejí.

S komplikacemi se musejí od čtvrtka vyrovnat cestující, kteří jezdí vlakem z Brna směrem na jih. V mostním objektu jsou praskliny. Správa železnic vyřadila z provozu dvě ze čtyř kolejí a buduje provizorní konstrukci, aby alespoň částečně obnovilo provoz.

Práce na instalaci mostního provizoria na mostě v Brně jsme výrazně zkrátili. Výluka na koleji pro vlaky Brno – Břeclav byla tak ve 21.00 hod. ukončena. Původně měla skončit zítra ve 4.00 hod. Kolej pro vlaky směr Jihlava je nadále vyloučena. V nejbližších dnech provedeme diagnostiku mostu a rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl mluvčí SŽ Jan Nevola.

Podle odhadů železničářů bude pravě připravovaná stavba sloužit dva až tři roky. Zároveň jsou pracovníci ze státní organizace naštvaní na Brno. Právě město v místě pracuje na protipovodňových opatřeních. Dělníci přitom měli poškodit most, jenž pochází z poloviny devatenáctého století. 

Kontrola mostu odhalila poškození pilířů a jedné klenby. V blízkosti základů mostu probíhá aktuálně stavební činnost, která nebyla se Správou železnic projednána. Jde zejména o zřízení štětovnicové stěny v korytě řeky Svratky,“ řekl Nevola s tím, že se kvůli opatření změnila organizace dopravy. Veškeré informace najdou například na webu .

S komplikacemi se musejí vyrovnat cestující, kteří jezdí vlakem z Brna směrem na jih. Dělníci rozbili při budování protipovodňových opatření most přes Svratku. V objektu jsou praskliny. Správa železnic (SŽ) vyřadila z provozu dvě ze čtyř kolejí a...

Dělníci pracovali v létě, říká město

Město se ale proti tvrzení železničářů brání a tvrdí, že dělníci v lokalitě naposledy pracovali v létě. „Instalace štětovnic v blízkosti mostního objektu probíhala v letních měsících. Od té doby žádné další práce, které by mohly způsobit otřesy, v blízkosti mostu neprobíhaly. Dodáme, že zahájení prací bylo Správě železnic oznámeno v souladu s jejich vydaným souhrnným stanoviskem. Stavební práce zde nyní nebudou probíhat. Je proto nutné objektivně posoudit, zda na poškození mostu nemohou mít vliv i další faktory, například klimatické podmínky,“ dodal mluvčí brněnské radnice Filip Poňuchálek

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky Brno, , Oprava, Most

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Marie Glanczová

kdo je za toto zodpovědný? Šéfové mají nehorázné odměny a za co-nejsou schopni ani zaručit pracujícím normální dopravu do zaměstnání, pořád se něco opravuje a nic z toho. Však oni sami nejezdí vlakem, ani se nebyli podívat na Dolním nádraží, ti si vozí pr...autem, tak co by se starali

Čtvrtek, 5. ledna 2023, 09:12

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.