S novým vinařským komplexem to myslíme vážně, zní ze Znojma. V jihomoravském městě představili novou studii plánovaného chrámu vína, s nímž se počítá na místo chátrajícího pivovaru. Kvůli vypracování plánů si dokonce radnice povolala architekty z Brna.
Ambiciozní plán na přestavbu více než deset let skomírající části pivovaru se zrodil ve Znojmě letos v létě. Tehdy radnice představila plán, že ve spolupráci s vinařstvím Lahofer v historických objektech letech vznikne unikátní vinařský komplex, jenž nabídne vinnou galerii nebo interaktivní expozice věnované vinařství či historii města.
Radnice v současné době ohlásila posun v celém projektu. Zpracovalo si za pomoci brněnských architektů studii k nápadu. V jedné z variant se počítá s tím, že se odstraní nadzemní prostory objektu, který je v bezprostřední blízkosti rotundy a není památkově chráněný.
„V pracovní skupině jsme jednotlivé varianty důkladně projednali a doporučili jsme dále rozpracovat právě tuto variantu, která ze znojemské rotundy může udělat nový středobod celého prostoru. Nechá ji v celé její kráse vyniknout ze zcela nových úhlů pohledu a zároveň umožní zpřístupnit dnes nepřístupné ležácké sklepy,“ sdělil starosta Znojma Jakub Malačka, kterého voliči před čtyřmi lety zvolili do zastupitelstva za ČSSD. Šéf radnice ale z politické stany vystoupil a nyní vede nové hnutí Naše Znojmo.
Středa, 8. června 2022, 18:00
Ambiciózní plán se zrodil ve Znojmě, které chystá proměnu více než deset let skomírající části pivovaru. V historických objektech má v následujících letech vzniknout unikátní vinařský komplex, jenž nabídne vinnou galerii nebo interaktivní expozice...
Ke zpracování architektonické studie si okresní město pozvalo experty z brněnského ateliéru Chybik+Krystof, kteří například v moravské metropoli proměňovali autobusové nádraží Zvonařka nebo stojí za rekonstrukcí Mendlova náměstí. „Je důležité v rámci projektu uvažovat s návrhem veřejně přístupných prostor, které budou sloužit místním obyvatelům. Konkrétně uvažujeme nad prostorem například pro co-work, workshopy nebo umělecké ateliery, funkční náplň bychom rádi upřesnili v rámci diskuzí s veřejností,“ řekl architekt Ondřej Chybík.
Vaření piva na přehradí znojemského hradu má dlouho tradici. Pěnivý mok se tam vyrábí bezmála tři sta let, byť se zvláště v posledních letech zdálo, že pivovarnictví v jihomoravském městě definitně odzvonilo. Stejně tak jako tamějšímu areálu nacházejícímu se v blízkosti románské rotundy. Rozlehlý objekt připadl společnosti Heineken, která koupila místní značku piva Hostan. Nizozemský gigant ale po čtyřech letech od koupi kompletně přesunul v roce 2009 výrobu do Brna a areál v centru Znojma nakonec po dlouhém vyjednávání prodal městu, které nemovitost postupně za pomoci soukromých investorů křísí. V části komplexu od roku 2014 vyrostl nový měšťanský pivovar s restaurací, muzeum pivovarnictví nebo degustační vinotéka. Stále ale průmyslový zůstává objekt v Hradní z více než poloviny opuštěný. Změnit stav má právě plánovaný vinařský chrám, jenž má vzniknout zhruba za deset let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tak nezodpovědný nápad může vzniknout jenom v současném "Malačkovském" Znojmě!