Ambiciózní plán se zrodil ve Znojmě, které chystá proměnu více než deset let skomírající části pivovaru. V historických objektech má v následujících letech vzniknout unikátní vinařský komplex, jenž nabídne vinnou galerii nebo interaktivní expozice věnované vinařství či historii města.
Vaření piva na přehradí znojemského hradu má dlouho tradici. Pěnivý mok se tam vyrábí bezmála tři sta let, byť se zvláště v posledních letech zdálo, že pivovarnictví v jihomoravském městě definitně odzvonilo. Stejně tak jako tamějšímu areálu nacházejícímu se v blízkosti románské rotundy. Rozlehlý objekt připadl společnosti Heineken, která koupila místní značku piva Hostan. Nizozemský gigant ale po čtyřech letech od koupi kompletně přesunul v roce 2009 výrobu do Brna a areál v centru Znojma nakonec po dlouhém vyjednávání prodal městu, které nemovitost postupně za pomoci soukromých investorů křísí. V části komplexu od roku 2014 vyrostl nový měšťanský pivovar s restaurací, muzeum pivovarnictví nebo degustační vinotéka.
Nejnáročnější fáze oprav brownfieldu, jak se označují chátrající průmyslové objekty, ale teprve přijde. Stále totiž zůstává v Hradní ulici více než polovina staveb opuštěná. Místní radnice ale věří, že ne na dlouho. „Chceme tady vytvořit unikátní vinařské, kulturní a společenské centrum, které dodá místu ještě větší exkluzivitu a přitažlivost turistům. Inspirací jsou nám vinařská centra ve francouzském Bordeaux nebo portugalském Portu,“ popsal Drbně znojemský starosta Jakub Malačka (nez.)
Podle šéfa znojemské radnice je celý projekt, který vyjde na stovky milionů korun, na samém začátku. Město si prozatím objednalo architektonickou studii, jež napoví, jak například na rekonstrukci ležáckých sklepů, spilky či sladovny. Důležité také bude, v jakém technickém stavu jsou budovy. Poslední průzkum se uskutečnil před zhruba deseti lety a není tak zcela jasné, jak se na kondici objektů podepsaly povětrnostní podmínky, hlodavci a celkové několikaleté chátrání.
Radnice prozatím uzavřela předběžnou dohodu o spolupráci s místním vinařstvím Lahofer, kterému hodlá prostory svěřit k dlouhodobému pronájmu. „Tímto způsobem jsme postupovali také při vzniku Enotéky znojemských vín a Znojemského městského pivovaru,“ vysvětlil Malačka, který si v současné době netroufá odhadovat, kdy možná rekonstrukce odstartuje.
Podle Stanislava Lancoucha, předsedy představenstva Lahofer, je v plánu, že pivovar po opravě nabídne třeba vinnou galerii s výhledem na město, prostory pro přednášky nebo interaktivní expozice věnovanou vinařství i nejstarší dochované hradní stavby, rotundy Panny Marie a svaté Kateřiny.
Jasněji o tom, kdy se představy investorů a radnice přetaví do reality, bude možná za půl roku, kdy očekává město zpracovanou studii. Roli sehrají zřejmě také zářijové komunální volby, z níž vzejde nové vedení města.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Znojmo- vidím Tě dvojmo - ale pivo - to mě tam nějak nepasuje.....Jarošov - to je jiný kafe.