Veterináři v malé obci na Vyškovsku objevili nové ohnisko ptačí chřipky. Majitelé malochovu odborníkům nahlásili, že jim během pár dní zemřely dvě třetiny slepic. Jelikož ale zasažení hospodáři drůbeží maso neprodávají, mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele Státní veterinární správa (SVS) nevyhlásí.
V Česku letos veterináři potvrdili už třetí ohnisko ptačí chřipky, tentokrát na jihu Moravy. Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku odborníky kontaktovali rozrušení majitelé nekomerčního malochovu slepic, aby nahlásili podezřelá úmrtí drůbeže.
„Chovatelům na Vyškovsku v krátké době uhynulo deset z patnácti kusů kura domácího. Poté, co tuto skutečnost hospodáři nahlásili, provedli veterinární inspektoři na místě šetření a odebrali vzorky. Laboranti v Olomouci vzorky expresně vyhodnotili a ptačí chřipku u mrtvých zvířat potvrdili,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Zbývající opeřence z chovu musí veterináři utratit, aby nemoc dále nešířili po okolí. Do kurníků po nakažených tvorech navíc přivolají profesionály, kteří místo důkladně vyčistí a vydezinfikují.
Jelikož ale majitelé zasažené farmy drůbeží maso komerčně neprodávají, SVS nevymezí okolo ohnisek uzavřená pásma s nařízeními pro ostatní chovatele. Odborníci přesto apelují na chovatele drůbeže a ptáků v tuzemsku, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech drůbeže.
Chovatelé by pro co největší bezpečí měli drůbež umístit do uzavřených objektů, kde zabrání kontaktu s volně žijícími ptáky. Když to podmínky nedovolují, je nutné aspoň minimalizovat rizika kontaminace trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek a zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách.
První letošní ohnisko ptačí chřipky potvrdili veterináři v malochovu slepic na Českobudějovicku, druhé na Ostravsku. V loňském roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno třiadvacet ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí.