Poslední část střechy na vyškovské radnici dostane novou krytinu, jež nahradí původní azbest. Staré šablony se rozpadaly a hrozilo, že do budovy bude při dešti zatékat. Kvůli bezpečnému odstranění rakovinotvorného materiálu město do konce listopadu uzavřelo Radnickou ulici.
Střecha na části radnice pod věží ve Vyškově po dlouhých letech dosloužila a potřebuje vyměnit za novou. Stářím se některé ze šablon rozpadly, pod krytinou navíc není difuzní folie, která by při silnějším větru zabránila zatékání dešťové vody do prostor úřadu.
Město v minulosti řešilo menší opravy, nyní dělníci dokončí likvidaci azbestové střešní krytiny v celém areálu. „Nová kvalitní krytina bude zároveň chránit před pronikáním vlhkosti do nemovitosti. Stáří či právě počasí navíc způsobovaly pád střešních šablon a hřebenáčů, které mohly způsobit úraz zaměstnanců či návštěvníků úřadu pohybujících se podél budovy,“ zdůraznil starosta Vyškova Karel Jurka (ODS).
Protože pracovníci budou manipulovat s azbestem, jenž je karcinogenní a od roku 2005 je v Evropské unii jeho používání zakázáno, musí Vyškov uzavřít přilehlé prostory. Do konce listopadu se tak lidé nedostanou z náměstí Radnickou ulicí, do tamní provozovny zákazníci projdou z Dobrovského ulice. „Azbest odborně demontujeme a stabilizujeme pro bezpečný převoz. Opravou nám při nepřízni počasí nebudou vznikat další náklady,“ dodal.
Na stávající prkenné bednění dělníci položí pojistnou hydroizolační difúzní fólii a namontují nové tašky se střešními doplňky. Doplní také zdivo hlavních a kordonových říms cihlami, zrekonstruují vnější omítky, vedení hromosvodu a vymění svody a klempířské prvky. Cena za zásah přesáhla 2,8 milionu korun.
Kromě nové střechy úřad v září dostal nové plynové kotle a kotelnu za 2,8 milionu korun, aby zaměstnancům v kancelářích nebyla kvůli starým a špatné funkčním zima. Teplo unikalo i okny ze starostovy pracovny, při vydatnější průtrži mračen pak dovnitř dřevenými rámy dokonce zatékalo.
„Pocházela z 90. let, byla takřka dožilá. Nově osazená okna jsou samozřejmě opět dřevěná, členění a barevnost jsou shodné s těmi minulými,“ přiblížil referent pro památkovou péči Petr Bařinka. Za osm kusů trojdílných oken město zaplatilo 360 tisíc korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.