Silničáři na jižní Moravě vysazují stromy do gelu ze syrovátky, aby je udrželi v kondici

Autoři | Foto Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje

Stovky dřevin, o které se starají jihomoravští silničáři, zemřou každý rok kvůli nedostatku vláhy. Aby pracovníci nemuseli dokola kácet a vysazovat nové stromy, testují u Břeclavi speciální hydrogel. Přírodní látka zadrží v období sucha vodu v půdě, a údržbářům tak pomůže s péčí o 119 tisíc kusů zeleně.

Usychající, mizející či poškozené stromy okolo silnic trápí Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje (SÚS). Zeleň má totiž zásadní vliv na životnost komunikací, které chrání před větrem i přívalovými dešti. Společně s vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se proto pustili do zkoušení nového pomocníka, jenž by mohl dřeviny zachránit před nedostatkem vody.

„Jsou to v podstatě gely, jejichž hlavní složkou je syrovátka, která vzniká jako odpad při výrobě čerstvých sýrů a tvarohu. Je tedy čistě přírodní, nezatěžuje životní prostředí a v půdě se rozloží na látky, které dodávají rostlinám živiny,“ popsala arboristka SÚS Marie Miklínová.

Jako první hydrogel silničáři testují na Břeclavsku, kde vysadí stovku dřevin a ke každému stromu aplikují kilogram speciální látky. Jejich chování pak pracovníci společně s odborníky pečlivě zdokumentují a porovnají s kusy bez nadějné novinky.

Vandalové a nesouhlas majitelů

Každoročně silničáři pokácí stovky dřevin a minimálně stejné množství také vysadí. V posledních letech se ale počet zvyšuje, hlavní příčinou je sucho.  „Druhou a velmi smutnou rovinou nových výsadeb je lidský faktor. Dost často jsou nové stromky ukradeny nebo záměrně poškozeny, aby nerostly,“ uvedl ředitel SÚS Roman Hanák a dodal, že vandalismus nejsou schopni ovlivnit, nicméně spojení s vědci dává stromům šanci na přežití.

Ke každé nové výsadbě správa zve dopravní inženýry a řeší s nimi vzdálenost, která je pro zeleň v daném místě přípustná. Některé navrhované lokality ale podmínky nesplňují, důležitá je i bezpečnost dopravního provozu. Častou překážkou jsou pak inženýrské sítě nebo nesouhlas majitelů pozemků.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky silnice, Jihomoravský kraj, Břeclavsko, silničáři, stromy, zeleň, ochrana, sucho, příroda, klima

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.