neděle 1. srpna 2021 Oskar

Pomoc tornádem zasaženým oblastem nabídlo přes padesát architektů

Do jihomoravských obcí zasažených tornádem míří nejen vlna finanční a materiální pomoci od široké veřejnosti, ale také pracovníci, kteří vlastními silami opravují, co příroda napáchala. Na pomoc obcím na Hodonínsku a Břeclavsku se na webových stránkách pořízených Českou komorou autorizovaných architektů (ČKA) po týdnu fungování přihlásilo přes 50 architektů.

Klempíři, zedníci či tesaři na postižených místech jižní Moravy často pracují bez dohledu kvalifikovaných inženýrů, statiků a architektů. Právě ty na místo ve své výzvě povolaly Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a ČKA. Na obnovu bude v poničené oblasti třeba připravit zhruba 1200 poničených budov.

Komory upozorňují na nutnost přítomnosti odborníků, kteří zařídí stavební dohled nebo třeba služby projektanta a stavbyvedoucího. „Mimo jiné proto, že bez jejich kvalifikovaného vstupu nemusejí vlastníci domů dosáhnout na státní podporu z programu Živel,“ vysvětlil předseda ČKAIT Robert Špalek

Na výzvu zareagovalo více než sto statiků a do online seznamu osob nabízejících pomoc lidem zasaženým katastrofou se dosud zapsalo také třiapadesát architektů. Někteří poskytují zpracování projektové dokumentace zdarma nebo za režijní náklady. „Jsme mile překvapeni mírou ochoty našich členů pomoci, a také jsme rádi, že, jak se zdá, web plní svoji funkci. Je zamýšlen jako platforma pro propojení pomáhajících a těch, kteří tuto pomoc potřebují," uvedla mluvčí ČKA Tereza Zemanová.

Finanční pomoc z programu Živel mohou od státu získat lidé postižení bouřkou. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic. Obyvatelé mohou dostat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru s jednoprocentním úrokem.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky tornádo, pomoc, architekt, statik, čka, čkait, břeclavsko, hodonínsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.