pátek 18. června 2021 Milan

Jihomoravská řeka Trkmanka je o půl kilometru delší

Jihomoravská řeka Trkmanka, která se nachází u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, je nově delší o zhruba půl kilometru. Vodohospodáři z Povodí Moravy dokončili na toku úpravu koryta a tůní. V následujících dnech vysadí pracovníci více než 600 dřevin, díky čemuž vznikne nové biocentrum.

Práce, jež vyšly na bezmála 14 milionů korun, zahájilo povodí na konci loňského roku. Cílem projektu bylo upravit řeku tak, aby se vrátil její původní charakter. 

Trkmanku jsme v úseku mezi Velkými Pavlovicemi a Bořeticemi prodloužili z původních 1891 na 2277 metrů. Vytvořili jsme výrazné říční oblouky, protierozní opatření, tůně a úkryty pro drobné živočichy. Opatření zpomalila povrchový odtok vody, výrazně zlepšila splaveninový režim a zlepšila morfologii vodního toku. Vytvořili jsme tak velmi zajímavé adaptační opatření reagující na změnu klimatu,“ sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák

Součástí prací bylo vyhloubení pěti tůní, které mají různou velikost, tvar i hloubku, což má přilákat nové živočichy a rostliny. Podle Garguláka je dno tůní nižší, než je dno koryto. Díky tomu se má udržet stálá hladina vody. Poslední fází projektu na toku, jenž protéká okresy Hodonín a Břeclav a přitéká do Dyje, je vysazení přes 600 nových dřevin. Kolem vody vyroste 180 stromů – lípy, duby, javory, habry či jeřáby. Dále se pak vysadí 450 keřů. Následně se chystají ještě technické úpravy. 

Biotop doplní technické prvky z kamene a dřeva, které budou sloužit jako úkryty pro drobné živočichy. Nově tak mezi Velkými Pavlovicemi a Bořeticemi vznikne podél dvoukilometrového úseku Trkmanky biocentrum o šířce 150 metrů,“ popsal mluvčí povodí Petr Chmelař.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Povodí Moravy

Štítky Povodí Moravy, Trkmanka, Vodní hospodářství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.