Soud kvůli vraždě mladého Roma v Brně začne před Vánocemi. Cizinci hrozí 18 let za mřížemi

Autoři | Foto Johana Ryšavá

Případem vraždy u Brněnské přehrady se krajský soud začne zabývat před Vánocemi, termín hlavního líčení je nařízen na 15. prosince. Státní zástupce obžaloval z vraždy a ublížení na zdraví kvůli smrti mladíka u Brněnské přehrady muže původem z Ukrajiny. Případ v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy. Sedmatřicetiletému cizinci hrozí až osmnáct let vězení.

Cizinec poblíž tramvajové zastávky podle obžaloby nožem napadl a zranil tři lidi, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Zabitým mužem byl mladý Rom. Záhy po mladíkově smrti se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost z 10. června také vyvolala v Brně nepokoje.

Cizinec napadl v Brně nožem dva lidi. Jeden po útoku zemřel

Tragická událost, po které v nemocnici zemřel člověk, se odehrála v Brně. Sobotní večer narušil muž, který se nezdráhal použít při hádce nůž a zaútočit. Cizinec je podle vyjádření jihomoravských policistů podezřelý z vraždy.

„Ve zhruba 19:40 v Brně na asfaltovém chodníku spojujícím zastávku městské hromadné dopravy Přístaviště a ulici Přístavní při vzájemné potyčce se třemi poškozenými mladými muži na tyto za použití svého vlastního nože zaútočil," popsal při podání obžaloby mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Jednomu z mužů podle něj obžalovaný způsobil smrtelná zranění, další dva zranil.

Cizinec byl nejdříve ve vazbě, nyní je stíhán na svobodě. O propuštění z vazby rozhodl v červenci nejdříve brněnský městský soud, státní zástupce proti tomuto rozhodnutí ale podal stížnost. Krajský soud následně v srpnu rozhodnutí soudu prvního stupně potvrdil.

Červnový incident v Brně posílil protiukrajinské nálady mezi částí Romů. Emoce vyvolala pak i řada dezinformací na sociálních sítích o napadání Romů Ukrajinci, které policie vyvracela. Řada romských osobností protiukrajinské akce odsoudila, varovala před uplatňováním kolektivní viny a vyzývala k rozvaze a ověřování zpráv. Do řešení se zapojily i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková se zmocněnkyní pro romské záležitosti Lucií Fukovou. Ke zklidnění případného napětí a nepokojů v obcích či městech mohou nyní radnice využít nové desatero krizové komunikace. Návod pro informování vytvořila expertní skupina k prevenci a zklidnění předsudečného násilí, která vznikla v létě v reakci na protiukrajinské akce některých Romů.

Cizinec podezřelý z červnového incidentu na Brněnské přehradě, při němž zemřel mladý Rom, je na svobodě. Z vazby odešel koncem minulého týdne na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Pachatele, jenž pochází patrně z Ukrajiny, soud nadále viní z...

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Krajský soud, soud, vražda, Brněnská přehrada, případ

Komentáře

Miroslav Klimeš

Ten popis není pravdivý autoři, je naprosto vytržený že sledu událostí konfliktu. A pan státní zástupce, ten dej interpretuje, jak kdyby to celé vzniklo, a bylo vyprovokováno ze strany Ukrajince, a navíc jako by na ty tři zaútočil bezdůvodně on.

Středa, 15. listopadu 2023, 10:48Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.