čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Na jižní Moravě onemocnělo chřipkou nebo nachlazením přes dvacet tisíc lidí

Hygienici v Jihomoravském kraji za poslední týden evidují pokles počtu nemocných s akutními respiračními nemocemi a chřipkou. Mezi 1,2 milionu obyvatel je nemocných asi 20.100. Nemocnost poklesla především díky jarním prázdninám, které jsou nyní v kraji. Před týdnem byl počet nemocných asi 23.500. Zákaz návštěv dosud platí v kyjovské nemocnici, nově platí zákazy návštěv i na některých odděleních v nemocnicích ve Vyškově a v Hodoníně.

Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka podle vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek  zasáhne celý organismus a schvátí ho, doprovázejí ji vysoké horečky trvající i několik dní.

Hygienická stanice má informace od lékařů. Počet nemocných ale může být vyšší, protože někteří ještě nemuseli odbornou pomoc vyhledat. „Na 100.000 obyvatel připadá 1675 nemocných," řekla Ciupek. Aktuálně je tak Jihomoravský kraj těsně pod hranicí epidemie, která činí 1700 nemocných na 100.000 obyvatel. V minulém týdnu na 100.000 obyvatel připadalo v kraji 1960 nemocných.

„Za poslední týden ubylo především dětských pacientů, jak školáků, středoškoláků, tak i dětí předškolního věku," uvedla Ciupek. Doplnila, že po prázdninách se počet onemocnění může opět zvýšit.

Nemocnost v Jihomoravském kraji je nyní pod celostátním průměrem, který aktuálně činí 1890 nemocných na 100.000 obyvatel. Na nemocnosti se podle hygieniků podílejí jak nechřipkové viry, tak i viry chřipky. Jejich podíl na nemocnosti oproti minulému týdnu v kraji mírně stoupnul z deseti procent na 16 procent.

Aktuálně platí vzhledem k nemocem pacientů i pracovníků zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních v kyjovské nemocnici, a to od 2. února. Zákaz návštěv nově platí na dětském oddělení a JIP dětském oddělení v hodonínské
nemocnici, ve vyškovské nemocnici zase na oddělení dlouhodobě nemocných a interním oddělení.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky chřipka, epidemie, jižní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.