sobota 25. ledna 2020 Miloš

Na jižní Moravě vypukla chřipková epidemie

V Jihomoravském kraji je chřipková epidemie. Za poslední týden se zvýšil počet nemocných s akutními respiračními nemocemi a chřipkou. Mezi 1,2 milionu obyvatel je nemocných 23.500 lidí. Chřipka je ale prozatím sporadická. Před týdnem byl počet nemocných kolem 20.000. Kyjovská nemocnice od pátku zakázala návštěvy u lůžek, hygienici ale zatím žádné doporučení k zákazu návštěv organizacím nedávají.

Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka podle Ciupek zasáhne celý organismus aschvátí ho, doprovázejí ji vysoké horečky trvající i několik dní.

Hygienická stanice má informace od lékařů. Počet nemocných ale může být vyšší, protože někteří ještě nemuseli odbornou pomoc vyhledat. „Na 100.000 obyvatel připadá 1960 nemocných," řekla Ciupek. Před týdnem bylo na stejný
počet obyvatel asi 1750 nemocných. 

Hygienici nabádají k dodržování hygieny rukou a dýchacích cest. „V případě vzniku nemoci je potřeba věnovat pozornost léčbě a onemocnění nepřecházet," zdůraznila Ciupek.

Kyjovská nemocnice ode pátku zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních vzhledem k nemocem pacientů i pracovníků. S ohledem na personál zatím není ohrožený chod nemocnice. Hygienici zatím k doporučení vydat zákazy návštěv nepřistupují. Podle Ciupek doufají, že epidemie oslabí v důsledku prázdnin ve školách. V Jihomoravském kraji budou od pondělí do pátku. Nemoc se tak nebude šířit v kolektivu mezi školáky, kteří jsou často značně zasaženou kategorií.

Loni hygienici vyhlásili epidemii na počátku ledna, kdy počet nemocných dosahoval 1800 případů na 100.000 obyvatel. Tehdy dali doporučení nemocnicím a ostatním organizacím zakázat návštěvy. „Postupně se nám tehdy nemocnost dostala skoro až na 2500 nemocných na 100.000 obyvatel," připomněla Ciupek

Zdroj ČTK

Štítky chřipka, epidemie, jižní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.