Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění, které se týká aktivity klíšťat. Ta je v těchto dnech na mnoha místech ČR vysoká. Jaká jsou podle meteorologů doporučení? Důležitý je repelent, vybrat si místo v přírodě, kde budeme trávit čas. Je také důležité se po příchodu domů důkladně prohlédnout a případné klíště ihned odstranit.
Klíšťata se teď ve velké míře vyskytují nejen v lesích a na loukách, ale i ve městech v parcích, v křovinných porostech, v zahradách, ve vysoké trávě. Nejsnažší prevencí je vyhýbat se oblastem s vysokým výskytem klíšťat a při pobytu v přírodě používat účinné repelenty. Po návratu domů je důležité pečlivě zkontrolovat celé tělo, a to včetně hlavy a vlasové pokožky. Tuto kontrolu je vhodné alespoň jednou zopakovat. Pokud člověk na sobě klíště najde, je nutné jej co nejdříve odstranit.
Podle meteorologů bychom určitě neměli čekat až na chvíli, kdy nás nebo domácí mazlíčky začne něco svědit. „Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci a včasné odstranění parazita také hraje roli. Nejlepší je samozřejmě, když se vůbec nestihne přisát - proto už při pobytu venku můžete občas mrknout na nohy a ruce a odcvrnknout případného nevítaného hosta,“ radí meteorologové.
⚠️???????? Také dnes je na místě opatrnost, pokud jde o klíšťata.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 12, 2025
???? Aktivita těchto nevítaných návštěvníků je totiž na mnoha místech ČR vysoká a v dalších dnech očekáváme její zvyšování až na mimořádnou.
???????? Jaká jsou doporučení?
✅ℹ️ Repelent, upřednostnění zpevněných cest před… pic.twitter.com/YH3VctnE1m
A jaký je správný postup při odstraňování přisátého klíštěte? Národní zdravotnický informační portál (NZIP) doporučuje ošetřit místo, kde se klíště přisálo, jodovým nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Po zaschnutí, tedy zhruba dvou až třech minutách lze klíště rovnoměrným tahem vytáhnout speciální kartou nebo pinzetou. Ránu je pak potřeba znovu vydezinfikovat. Podstatné je s klíčtětem netočit, může dojít k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět. Stejný postup by se měl provádět i v případě klíštěte přisátého na domácím mazlíčkovi.
Odstraněné klíště je nejlepší zabalit do papírového kapesníku, vložit do nehořlavé nádoby a spálit. „Nikdy klíště nerozmačkávám ani nezašlapuji,“ zdůrazňují hygienici.
Po odstranění klíštěte z rány, je dobré si udělat poznámku do kalendáře, který den a na jakém místě na těle bylo klíště přisáté. NZIP také doporučuje následně sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se za tři týdny od přisátí klíštěte zarudlá skvrna na kůži zvětší, a navíc má člověk zvýšenou teplotu, chřipkové příznaky či je unavený, je pořeba neprodleně navštívit lékaře a informovat jej o napadení klíštětem.
Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Lidé se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.
Aktivitu klíšťat ve velké míře ovlivňuje počasí. O tom, jak a kde jsou klíšťata nejvíce aktivní, informuje mapa, kterou meteorologové denně aktualizují. A jak je patrné, počasí má na aktivitu klíšťat opravdu značný vliv. Na většině území Jihomoravského kraje se v následujících dnech očekává vysoké riziko napadení klíšťaty.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám