Počasí dnes15 °C, zítra16 °C
Úterý 21. března 2023  |  Svátek má Radek

Po dlouhém sporu nechá Brno Nemocnici Milosrdných bratří církevnímu řádu

V Brně skončil vleklý spor o provoz Nemocnice Milosrdných bratří. Město se dohodlo s Hospitálským řádem sv. Jana z Boha, že mu zařízení přenechá. Řád přišel o nemocnici po zestátnění v roce 1948. Aktuální smlouva o pronájmu nemocnice trvá do konce června, od roku 2018 je podesáté prodloužená.

O tom, že k převodu nemocince by mělo dojít do konce letošního roku, informovala Mladá fronta Dnes (MfD). Nemocnici v Polní ulici vybudoval řád, který vlastní část budov a pozemků. Část je města a státu. Řád uzavřel s městem dlouhodobou smlouvu o spolupráci s tím, že si nemocnici jednou vezme zpět.

Nemocnice jako organizace města si pak další smlouvou pronajímá část budov řádu, která ale před lety skončila a opakovaně se prodlužuje po několika měsících. Řád totiž projevil zájem nemocnici převzít, dlouhodobě ale nedospěl s městem k dohodě. „S vedením města hledáme řešení, jak nám nemocnici převést. Konečně se opustila linka, kdy se hledaly důvody, proč to nejde," řekl MfD převor Martin Richard Macek.

Předchozí brněnský náměstek pro zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL) podle deníku loni tvrdil, že převod zabere několik let, a vyžadoval novou dlouhodobou smlouvu o pronájmu mezi řádem a městem. „Je důležité, aby se už věci hýbaly kupředu. Musíme si uvědomit, že od skončení dvacetileté nájemní smlouvy už uplynulo pět let," upozornil Macek.

V Brně řeší spor o provoz nemocnice. V kraji stárnou praktici i pediatři

Spor o provoz Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, ale i stárnoucí pediatři a praktičtí lékaři nebo nedostatek zubařů patří mezi hlavní problémy ve zdravotnictví v Jihomoravském kraji v končícím volebním období. Komunální volby se uskuteční v...

Teď s ním za město komunikuje primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu se zastupitelkou Dagmar Seidlovou (TOP 09), která má zdravotnictví v gesci. „Jednání s panem převorem jsou velmi korektní a vstřícná. Teď jsou na řadě právní zástupci obou stran, kteří hledají takové možnosti převodu, které budou v souladu s právním řádem. Vše je samozřejmě řešeno tak, aby nebyla dotčena péče o pacienty, aby byly zachovány stávající pracovní smlouvy i smlouvy se zdravotními pojišťovnami," uvedla Vaňková.

Aktuální smlouva o pronájmu trvá do konce června a podle Macka má být její platnost na dobu určitou pojistkou, že se jednání nezaseknou na mrtvém bodě. Nemocnice Milosrdných bratří je jednou ze dvou nemocnic, kterou provozuje město. Druhou je Úrazová nemocnice. Obě mají shodně zhruba pět set zaměstnanců.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice Milosrdných bratří

Štítky ČR, nemocnice, církve, správa, Brno, TISK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Marie Glanczová

město v čele s Vaňkovou nemusí po... všechno

Sobota, 4. února 2023, 10:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.