Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 21. června 2021, 12:00
Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou a co všechno na vysněném místě chcete vidět. Víte ale také, jak se na takovou cestu připravit, co zařídit před odjezdem a co všechno si například sbalit do lékárničky? Sestavili jsme pro vás komplexní seznam důležitých věcí a činností, díky kterým vyrazíte na svůj úžasný výlet připraveni, a významně tak zvýšíte šance, že si z něj přivezete jen krásné zážitky.
Ujistěte se, že je váš cestovní doklad platný a neblíží se datum jeho expirace. Většina zemí totiž vyžaduje, aby jeho platnost skončila až 6 měsíců po plánovaném odjezdu ze země. Přesné informace k pravidlům pro vstup do jednotlivých států poskytuje Ministerstvo zahraničních věcí.
Vedle toho je potřeba pamatovat i na víza nebo jiná povolení, která jsou do určitých zemí nezbytná a někdy je nutné žádat o ně s dostatečným předstihem. Od všech důležitých dokumentů, a to včetně pasu a řidičského průkazu, si s sebou vezměte fotokopie.
Na webu MZV zjistíte, zda před vstupem do vámi vybrané země vláda vydala zdravotní varování či dokonce omezení. Pokud si informacemi nejste jisti, můžete se obrátit na linku Informačního centra pro cesty do zahraničí: 222 264 222.
V některém z mnoha očkovacích center se pak dozvíte, jaká jsou pro vstup do země povinná a doporučená očkování.
S balením cestovní lékárničky vám pomohou odpovědi na tyto otázky: Pro kolik lidí lékárnička bude a kolik jim je let? Kam cestuji a jaké jsou v zemi hygienické standardy? Na kolik dní cestuji a jaké aktivity budu provozovat? Jak daleko budu od lékařské péče a jaké jsou v cílové destinaci podmínky pro převoz léků přes hranice?
Mějte na paměti, že i sebelépe vybavená lékárnička vám nepomůže, pokud nebudete vědět, co všechno v ní máte a jak věci z ní použít.
V souvislosti s pandemií nemoci covid-19 si nezapomeňte zjistit, jaká opatření jsou v dané zemi platná, jestli a jaké potřebujete testy pro vstup a také, co všechno potřebujete pro návrat do ČR. Vzhledem k tomu, že opatření spojená s pandemií se mění téměř každým dnem, doporučujeme tyto informace sledovat průběžně i během pobytu.
Ministerstvo zahraničí pravidelně aktualizuje informace o bezpečnostních rizicích ve všech světových zemích a zároveň nabízí možnost registrace do systému DROZD, který v případě potřeby umožňuje účinně zorganizovat pomoc v krizových situacích.
Pojištění léčebných výloh by mělo být samozřejmostí při všech cestách do zahraničí. Při jeho uzavírání je vhodné zohlednit veškeré aktivity, které budete provozovat. Zároveň se hodí zvážit i ostatní druhy pojištění, jako je například pojištění vozidla včetně asistence nebo třeba pojištění odpovědnosti, což se vyplatí zejména při cestování s dětmi či domácími mazlíčky.
Jestliže máte v plánu používat na dovolené auto, zjistěte si, zda je v dané destinaci nutné mít tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Jedná se vlastně o překlad běžného řidičského průkazu a vyřizuje jej zpravidla na počkání Obecní úřad s rozšířenou působností.
Než odjedete, zkontrolujte datum expirace vaší platební karty a také prověřte, zda je v dané zemi typ vaší karty akceptován. S některými předplacenými kartami totiž v určitých destinacích bývá problém. Máte-li možnost, vezměte si s sebou alespoň dva typy různých platebních karet.
Pro případ, že by vaše karta nefungovala, je vhodné mít u sebe finanční hotovost zhruba na tři dny, ideálně v místní měně, případně v USD či EUR. Pokud se nedostanete ke svým penězům na kartě, můžete si nechat poslat hotovost přes Western Union.
Pamatujte na to, že větší obnos není vhodné mít uložený na jednom místě. Raději své finance rozdělte na menší částky a každou schovejte někde jinde.
Zjistěte si, zda je v cílové destinaci možné aktivovat roaming od vašeho operátora a zda je váš telefon odblokovaný pro místní síť. Pokud ne, počítejte s náklady na pořízení místní SIM karty a nejspíš i telefonu (například bazarového), který bude mít oprávnění k lokálnímu provozu.
Ačkoli možná máte v plánu cestovat "na vlastní pěst" a ubytování chcete řešit podle okamžitých potřeb a situace, budete-li v zemi, kterou jste nikdy předtím nenavštívili, hodí se mít zamluvený nocleh alespoň na první noc. To aby člověk měl dostatek času se v místě pobytu "rozkoukat".
Chystáte-li se do destinace, kde budete odkázáni sami na sebe a lékařská péče zde není běžně dostupná, zvažte před odjezdem absolvování kurzu první pomoci. Ten pravidelně vypisuje Český červený kříž, ale i jiné zdravotnické organizace nebo je možné jej absolvovat i on-line.
Ať chcete nebo ne, jeden-dva dny před odletem bývají velmi hektické, začněte proto balit s dostatečným předstihem a nezapomeňte přitom zohlednit tato doporučení:
Nejúčinnější ochranou před zdravotními potížemi a jinými krizovými situacemi je obezřetnost a také prevence. Buďte při svých cestách vnímaví a otevření ke kulturním i jiným odlišnostem. Při cestování zejména do tropických zemí dodržujte jednoduchá cestovatelská pravidla:
Máte-li po návratu zdravotní potíže, neváhejte s návštěvou lékaře. Některé nemoci, například malárie, se mohou projevit klidně až několik týdnů i měsíců po vašem příjezdu domů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.