sobota 11. července 2020 Olga

Chřipková epidemie na jižní Moravě opět roste, nemocných už je dvacet sedm tisíc

V Jihomoravském kraji za poslední týden znovu vzrostl počet nemocných v chřipkové epidemii o 1000. Nemoc má 27.000 lidí mezi 1,2 milionem obyvatel. Zhruba čtvrtinu tvoří chřipka a zbytek jsou akutní respirační onemocnění. Nejvíce zasažené jsou okresy Blansko a Brno-venkov. Nemocné jsou všechny věkové kategorie, nejvíce děti.

Na 100.000 obyvatel připadá v Jihomoravském kraji 2247 nemocných, minulý týden to bylo 2155 nemocných na stejný počet obyvatel. „Nejvyšší nemocnost je na Blanensku, kde je 2750 nemocných lidí na 100.000 obyvatel. Tam je i za poslední týden největší nárůst, který je o polovinu. Rozjelo se to tam až teď se zpožděním," uvedla Radka Boháčová z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje

Počátek chřipkové epidemie zaznamenali hygienici na konci ledna. Silnější rozjezd epidemie zmírnily na počátku února jarní prázdniny v jihomoravských školách, které zamezily šíření nemocí mezi dětmi v kolektivu. Po prázdninách však nemocnost postupně stoupala a hygienici doporučili nemocnicím a dalším lůžkovým zařízením vydat zákaz návštěv, ke kterému nemocnice většinou přistoupily stejně jako některé domovy pro seniory.

Návštěvy už dříve zakázaly Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, ale i nemocnice v Kyjově, Hodoníně nebo Břeclavi. Návštěvy jsou naopak možné v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Podle jeho mluvčí Zuzany Joukalové pacientům s onkologickým onemocněním setkávání s blízkými pomáhá. Ústav ale apeluje na všechny, aby v případě nemoci návštěvu příbuzných odložili.

Akutní respirační nemoci zahrnují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka zasáhne celý organismus a doprovázejí ji vysoké horečky.
 

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky chřipka, epidemie, jižní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.