Devět z deseti uchazečů se na jižní Moravě dostalo na střední školu

Autoři | Foto Pixabay.com

Na čtyřleté obory středních škol se na jižní Moravě v prvním kole přijímaček dostalo 89 procent uchazečů, což odpovídá celostátnímu průměru. Horší je situace u gymnázií, na šestiletá se dostala třetina zájemců, na osmiletá jen 38 procent, což je druhý nejhorší výsledek v zemi.

Na čtyřletý obor střední školy se na jižní Moravě v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 89 procent zájemců. Odpovídá to celostátnímu průměru. Podobné je to u šestiletých gymnázií. Průměrně se na ně dostalo 34 procent zájemců, v regionu uspělo 33 procent. V porovnání s ostatními kraji si Jihomoravský kraj vede hůře u osmiletých gymnázií. Úspěšnost zájemců dosahuje 38 procent, průměr je 47 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo školství.

Do prvního kola přijímacího řízení se v republice přihlásilo asi 132 700 uchazečů o čtyřleté obory. Na některou střední školu bylo v prvním kole přijatých 89 procent z nich, podobně jako loni. V Jihomoravském kraji bylo přes 16 000 uchazečů, přičemž kapacita škol poptávku mírně převyšuje. U přijímací zkoušky uspělo 89 procent zájemců. Nejnižší podíl přijatých do čtyřletých oborů byl v Praze, a to 80 procent. Nejvyšší podíl, 94 procent, vykazuje kraj Vysočina, Zlínský a Ústecký kraj. Nejvíce bodů měli při zkouškách uchazeči v Praze a Libereckém kraji.

Naplněnost v jednotlivých oborech je podle jihomoravského krajského úřadu po prvním kole nejvyšší u čtyřletých gymnázií, dosahuje 96 procent. Z více než 80 procent jsou naplněné také střední odborné školy a konzervatoře. Přes 70 procent naplněnosti eviduje kraj u lyceí, odborných učilišť s maturitou a na nástavbách. Z 67,5 procenta jsou naplněná učiliště s výučním listem a z 56 učiliště bez výučního listu.

„Míst na čtyřletých gymnáziích stále postupně přibývá. Nově přibylo gymnázium v brněnské Pionýrské ulici, které nyní nabírá čtyři třídy do prvního ročníku a připravuje nabírat pět tříd. V plánu je také zvýšení kapacity na gymnáziu v Moravském Krumlově a Hodoníně. Vznikají další gymnázia i soukromých zřizovatelů. Uchazeči také mohou využít míst na méně naplněných gymnáziích v Hodoníně, Mikulově či Ivančicích,“ uvedla Martina Žídková z tiskového oddělení úřadu.

Doplnila, že se daří lákat také uchazeče do řemesel a učňovských oborů. Nejžádanější obory jsou například elektrikář – silnoproud, kadeřník nebo mechanik opravář motorových vozidel. Nízký zájem je naopak o obory kominík, lesní mechanizátor, rybář nebo operátor skladování.

Značný rozdíl v míře úspěšnosti evidují kraje u šestiletých gymnázií. Zatímco v Praze je úspěšnost 21 procent, v Karlovarském kraji 65 procent. V Jihomoravském kraji se na šestiletá gymnázia, kde kapacity dlouhodobě nestačí, hlásilo 1301 uchazečů. Dostala se třetina. U osmiletých gymnázií přesáhl ve většině krajů podíl přijatých polovinu. Neplatí to však pro Jihomoravský kraj, kde byla úspěšnost 38 procent, společně s Prahou na nejnižší úrovni. Těchto kapacit je v kraji téměř 1000, uchazečů bylo více než 2500.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky gymnázium školy, střední, Jihomoravský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.