Na čtyřleté obory středních škol se na jižní Moravě v prvním kole přijímaček dostalo 89 procent uchazečů, což odpovídá celostátnímu průměru. Horší je situace u gymnázií, na šestiletá se dostala třetina zájemců, na osmiletá jen 38 procent, což je druhý nejhorší výsledek v zemi.
Na čtyřletý obor střední školy se na jižní Moravě v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 89 procent zájemců. Odpovídá to celostátnímu průměru. Podobné je to u šestiletých gymnázií. Průměrně se na ně dostalo 34 procent zájemců, v regionu uspělo 33 procent. V porovnání s ostatními kraji si Jihomoravský kraj vede hůře u osmiletých gymnázií. Úspěšnost zájemců dosahuje 38 procent, průměr je 47 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo školství.
Do prvního kola přijímacího řízení se v republice přihlásilo asi 132 700 uchazečů o čtyřleté obory. Na některou střední školu bylo v prvním kole přijatých 89 procent z nich, podobně jako loni. V Jihomoravském kraji bylo přes 16 000 uchazečů, přičemž kapacita škol poptávku mírně převyšuje. U přijímací zkoušky uspělo 89 procent zájemců. Nejnižší podíl přijatých do čtyřletých oborů byl v Praze, a to 80 procent. Nejvyšší podíl, 94 procent, vykazuje kraj Vysočina, Zlínský a Ústecký kraj. Nejvíce bodů měli při zkouškách uchazeči v Praze a Libereckém kraji.
Naplněnost v jednotlivých oborech je podle jihomoravského krajského úřadu po prvním kole nejvyšší u čtyřletých gymnázií, dosahuje 96 procent. Z více než 80 procent jsou naplněné také střední odborné školy a konzervatoře. Přes 70 procent naplněnosti eviduje kraj u lyceí, odborných učilišť s maturitou a na nástavbách. Z 67,5 procenta jsou naplněná učiliště s výučním listem a z 56 učiliště bez výučního listu.
„Míst na čtyřletých gymnáziích stále postupně přibývá. Nově přibylo gymnázium v brněnské Pionýrské ulici, které nyní nabírá čtyři třídy do prvního ročníku a připravuje nabírat pět tříd. V plánu je také zvýšení kapacity na gymnáziu v Moravském Krumlově a Hodoníně. Vznikají další gymnázia i soukromých zřizovatelů. Uchazeči také mohou využít míst na méně naplněných gymnáziích v Hodoníně, Mikulově či Ivančicích,“ uvedla Martina Žídková z tiskového oddělení úřadu.
Doplnila, že se daří lákat také uchazeče do řemesel a učňovských oborů. Nejžádanější obory jsou například elektrikář – silnoproud, kadeřník nebo mechanik opravář motorových vozidel. Nízký zájem je naopak o obory kominík, lesní mechanizátor, rybář nebo operátor skladování.
Značný rozdíl v míře úspěšnosti evidují kraje u šestiletých gymnázií. Zatímco v Praze je úspěšnost 21 procent, v Karlovarském kraji 65 procent. V Jihomoravském kraji se na šestiletá gymnázia, kde kapacity dlouhodobě nestačí, hlásilo 1301 uchazečů. Dostala se třetina. U osmiletých gymnázií přesáhl ve většině krajů podíl přijatých polovinu. Neplatí to však pro Jihomoravský kraj, kde byla úspěšnost 38 procent, společně s Prahou na nejnižší úrovni. Těchto kapacit je v kraji téměř 1000, uchazečů bylo více než 2500.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám