Dejme šanci mladým, hlásí Jihomoravský kraj. Úřad ve spolupráci s brněnským gymnáziem ve Vídeňské ulici pořádá soutěž, která výhercům umožní na den usednout do hejtmanského křesla. Organizátoři si od projektu slibují, že vtáhne studenty do dění v krajské politice.
Nápad se zrodil na půdě střední školy. Soutěžící, tedy kandidáti na hejtmana, si sestaví svůj dvoučlenný tým poradců a společně si připraví propagaci na sociálních sítích, volební program či proslov k voličům. S myšlenkou přišel pedagog a mísntí učitel Jindřich Svoboda. „U žáků tímto chceme rozvíjet vědomosti, dovednosti, argumentační schopnosti a také je motivovat k zapojení do politických aktivit či dění v Jihomoravském kraji,“ popsal Svoboda.
Výherci soutěže stráví jeden den se současným hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL), který sám kdysi na gymnáziu studoval, a vyzkouší si tak, jaké to je vést druhý největší územní celek v Česku. „Když jsem zjistil, čím vším si soutěžící projdou, říkal jsem si, že by bylo fajn, kdyby si tím prošli i skuteční kandidáti na hejtmana. I mně samotnému by se to hodilo. Jsem pak připravený studentům ukázat, jak politika reálně funguje,“ uvedl šéf krajského úřadu.
Zapojí se také Ekonomická fakulta a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Účastníky soutěže vzdělá svými semináři a workshopy politologická katedra, která vychovává budocí odborníky v této oblasti. „Chceme, aby lidé rozuměli politice a věděli, co od ní čekat. U nás si se studenty budeme povídat o politickém marketingu a o zákonitostech volebních systémů,“ sdělil vedoucí katedry politologie FSS MU Otto Eibl.
Podobné projekty se těšily úspěchu i za minulého režimu. Mládež vede Brno zněl název komunistické akce, kdy v květnu 1949 mladí lidé na tři dny převzali v Brně vedení města, podniků a dalších institucí. Akci tehdy organizoval Krajský výbor Komunistické strany Čech a Moravy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.