Fakultní nemocnice Brno ošetřila přes dva tisíce ukrajinských uprchlíků, z toho byly tři čtvrtiny děti. Řekla to Veronika Plachá, mluvčí nemocnice, pod kterou spadá i Dětská nemocnice Brno. Část pacientů využila ukrajinské ambulance. Stejná funguje i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, kterou využilo přes čtyři tisíce Ukrajinců, uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. Ukrajinci podle něj nejčastěji chodí s bolestmi nebo nemocemi jako srdeční selhání nebo diabetes.
Plachá uvedla, že nemocnice za tři měsíce hospitalizovala kolem sto dětí a více než 180 dospělých. „Největší počet pacientů ošetří naše běžné specializované ambulance, ta ukrajinská ošetří jen zlomek pacientů, v průměru pětačtyřicet za týden, kteří nespadají do fáze akutní," uvedl Plachá. Dodala, že ukrajinskou ambulanci využívají často děti kvůli posudkové činnosti pro zařazení do škol nebo školek i v případě běžných dětských nemocí.
Ukrajinskou ambulanci ve svatoanenské nemocnici využilo více než čtyři sta uprchlíků. „Zpočátku jsme se potýkali s provozními, personálními, organizačními i komunikačními problémy. Museli jsme upravit svoji ordinační i pracovní dobu, nikdo z nás neuměl ukrajinsky, snad některé starší ročníky více nebo méně rusky,"uvedla primářka oddělení praktických lékařů Ivana Bogrová.
V ambulanci jsou proto tlumočníci. „Ukrajinští pacienti nejčastěji přicházejí s bolestmi zad, kloubů, hlavy, s dekompenzovanými interními chorobami, jako jsou hypertenze, srdeční selhání, diabetes mellitus, s alergiemi, ekzémy, na vstupní prohlídky do zaměstnání, pro léky a podobně," vyjmenoval Erlebach.
Lékaři podle Bogrové kladou důraz na epidemiologickou anamnézu. „Kontrolujeme očkování a dotazujeme se, zda pacient nebyl v posledním roce na Ukrajině hospitalizován, abychom předešli šíření přenosných chorob,“ doplňuje Bogrová. Podle ní ale nastávají problémy s tím, že přicházejí na vyšetření i Ukrajinci, kteří zde žijí dlouhodobě, ale zatím si nenašli praktického lékaře, nebo pacienti bez akutních stavů, kteří požadují vyšetření ihned.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.