Obličej člověka složený z tisíců kovových trubiček? V hlavě to může znít jako bláznivost, naživo však jde o unikát. Velmi zdařilý unikát. Akademický sochař Jiří Sobotka se rozhodl pojmout tvorbu sochy Jana Skácela pod Špilberkem netradičně. Jeho dílo sklidilo skvělé ohlasy od veřejnosti a nyní i oficiální ocenění. Vysokoškolský pedagog Sobotka, který působí na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, převzal cenu rektora za mimořádný umělecký počin.
Soutěž o zhotovení sochy Jana Skácela, další sochy ze série Sochy pro Brno, vyhlásilo město v září 2014. „Zpětně ani nedokážu popsat, jak se ten nápad vyvinul. Byl to takový postupný proces,“ prozradil Jiří Sobotka v rozhovoru pro univerzitní server online.muni.cz.
„Nejdřív jsem chtěl, aby to byl velký odlitek ze surového kusu železa, který by postupně zrezavěl. Pak se mi to ale zdálo těžké, k básníkovi se to nehodilo a začal jsem přemýšlet nad něčím průsvitným, transparentním,“ vysvětlil akademický sochař pro online.muni.cz.
Zvítězily trubky. Konkrétně několik tisíc bezešvých trubek z kartáčované nerezové oceli svařených do tvaru hlavy, která je umístěna na vápencovém podstavci. Skrze trubky lze navíc pohlížet na staré Brno, čímž vzniká velmi netradiční a zároveň atraktivní pohled na město.
Svědčí o tom také oblíbenost fotek se Skácelem na sociálních sítích. „Přesně to se má dít. Sochy na různých místech města vznikají přesně proto, aby zpříjemnily veřejný prostor,“ uzavřel Sobotka.
Zdroj: online.muni.cz, MMB
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.