V Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku skončila dneškem po deseti letech prací rekonstrukce či úprava turistických center u všech pěti veřejnosti zpřístupněných jeskyní. Ročně je navštíví celkem 350.000 turistů, zájem o ně vzrůstá.
Poslední nové centrum vzniklo v uplynulých dnech za 50 milionů korun u Punkevních jeskyní. Řekl to vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Objekty financoval stát ve spolupráci s EU.
Zatímco turistická centra před Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi, Kateřinskou jeskyní a Balcarkou jsou v lidovém stylu s použitím dřeva a kamene, nová budova před Punkevními jeskyněmi je z betonu a skla. Připomíná moderní budovy v centrech měst. U jeskyně Výpustek, v níž je starý vojenský protiatomový kryt, slouží jako centrum někdejší vojenský objekt. Přes něj se lidé dostávají do jeskyně po otevření těžkých ocelových dveří.
I před Punkevními jeskyněmi léta stával objekt se sedlovou střechou, byl ale kapacitně nevyhovující. Speleologové jej proto strhli. Na jeho místě vytvořili budovu podle návrhu architektů Gustava Křivinky a Aleše Buriána, kteří jsou tvůrci brněnské stavby AZ Tower. Ta je se svými 111 metry nejvyšší budovou ČR.
Zatímco stavba ostatních turistických center v krasu přišla na asi 30 milionů korun, u Punkevních jeskyní byla dražší i s ohledem na zvolené materiály. Na druhou stranu Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanějším přírodním podzemím v ČR a ročně do nich zavítá okolo 200.000 lidí, zdůraznil Hebelka. Právě proto jeskyňáři nechtěli klasický ale velmi moderní objekt.
Budovou se prochází do podzemí. Jsou v ní obchody pro turisty a vznikne v ní také expozice o objevování a prozkoumávání nedaleké propasti Macochy. Objekt slouží i jako zázemí pro jeskyňáře. Nově je zastřešeno nedaleké přístaviště na říčce Punkvě. Po ní se plaví turisté v podzemí.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.