Studenti VUT soutěžili v podnikavosti. Mezi inspirativními nápady vyhrál projekt na efektivní správu času

Autoři | Foto Václav Koníček

V pátém ročníku soutěže Cena podnikavosti studenta VUT studenti prezentovali přes třicet svých inspirativních projektů. O titul nejlepšího z nich bojovalo sedm finalistů. První místo nakonec získal projekt OneCalend zaměřený na efektivní nástroj pro správu času. Druhé místo obsadil projekt Věrka, který nabízí systém věrnostních služeb pro malé podnikatele. Třetí příčku obsadil projekt Otočné vodní dýmky, jenž přináší inovativní řešení pro jednodušší manipulaci s vodními dýmkami.

Finále letošní soutěže předcházela dvě kvalifikační kola, ve kterých projekty musely úspěšně projít závěrečným výběrem. Rektor VUT Ladislav Janíček na základě doporučení hodnotící komise ocenil nápady, které mají největší byznysový potenciál.

OneCalend: Nová generace nástrojů pro správu času

Vítězný projekt OneCalend, který vytvořil student Fakulty podnikatelské VUT Vojtěch Oravec, představuje novou generaci nástrojů pro efektivní správu času. Tento inovativní nástroj usnadňuje plánování schůzek a doporučuje ideální časy pro pracovní bloky, čímž zvyšuje soustředěnost a minimalizuje rušení během častých setkání. Aplikace OneCalend je již v ostrém provozu a první uživatelé ji začali využívat. Do konce roku 2025 má projekt za cíl přilákat 100 uživatelů.

Věrka: Systém pro věrnostní služby pro malé podnikatele

Druhé místo v soutěži obsadil projekt Věrka, jehož autorem je student Matyáš Krejza z Fakulty informačních technologií VUT. Tento projekt přináší aplikaci, která funguje jako věrnostní kartička, a zjednodušuje správu věrnostních programů pro malé podnikatele. Kromě toho může aplikace zlepšit atraktivitu podniků pro jejich zákazníky. Tým projektu momentálně používá prototyp aplikace, který slouží k prezentaci a oslovení potenciálních zákazníků. V současnosti připravují produkční verzi pro reálný provoz, která bude sbírat cenné zkušenosti pro další vylepšení aplikace a její nové funkce.

Otočné vodní dýmky: Inovace pro jednodušší manipulaci

Třetí příčku získal projekt Otočné vodní dýmky, jehož autorem je student Tomáš Vodička z Fakulty strojního inženýrství VUT. Tento projekt přináší inovativní přístup k manipulaci s vodní dýmkou, což zvyšuje komfort jejího používání. Pilotní série výrobků je již vyprodaná, a na základě zpětné vazby od zákazníků tým vylepšuje produkt pro další výrobní sérii. Aktuálně se pracuje na novém designu a funkcích, včetně nového konfigurátoru, který zákazníkům umožní sestavit vlastní vodní dýmku z modulárních součástí podle jejich individuálních preferencí. Kromě těchto vylepšení se tým soustředí také na výzkum a vývoj, aby zajistil vysokou kvalitu a spolehlivost jednotlivých modulů.

Oceňování úsilí studentů a podpora kreativity

Jan Pěnčík, garant projektu Pojď podnikat! a člen hodnotící komise, vyzdvihl velké úsilí všech studentských týmů, které musely překonávat řadu náročných překážek při rozvoji svých podnikatelských nápadů. Zároveň ocenil, že soutěž studentům poskytuje prostor pro rozvoj kreativity, týmové práce, schopnosti řešit problémy a podnikavého myšlení. Podle něj projekty vynikají nejen svou inovativností, ale také schopností adaptovat se a neustále se posouvat dál. „VUT má velký potenciál v propojení technologických, uměleckých a byznysových oblastí,“ dodal.

Podpora podnikavosti na brněnské technice

VUT je v oblasti podnikavosti vnímáno jako inovátor a lídr mezi univerzitami v ČR. Vít Chlebovský, garant projektu contriBUTe a člen hodnotící komise, uvedl: „Podpora v dalších ročnících soutěže bude směřovat k větší propojenosti studijního zaměření s reálným byznysovým potenciálem. Studenti a studentky VUT mají vysokou míru kreativity, technických a uměleckých dovedností a podnikatelského myšlení, což činí naši univerzitu ideálním prostředím pro přetváření nápadů v inovace.“

Podpora podnikavosti ve spolupráci s JIC

Soutěž Cena podnikavosti studenta VUT, kterou univerzita pořádá ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC), je součástí projektu Pojď podnikat! a zapadá do inovačního ekosystému VUT – contriBUTe. Soutěž je určena pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských programů a jejím cílem je podpořit studenty VUT v rozvoji a realizaci jejich podnikatelských nápadů.

Za posledních pět let soutěží prošlo více než 150 nápadů, z nichž 50 bylo finančně podpořeno. Více než 15 projektů se již transformovalo v reálný byznys, mezi které patří například MaNoSens, Plastic Guys, OMGRobotics, TechMountain, Deeper Sleeper, Duncal Technologies, Volteek, Wattee či WIKARSKA symbiotics. Čtyři z těchto projektů se zároveň staly Start-upem VUT.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podnikavost, student, OneCalend, VUT, Brno

Komentáře

Monika Váchová

Ten Martin Aurelius Korpoš je snad všude

Úterý, 1. dubna 2025, 21:11Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.